Online umenie

Svetové galérie či múzeá ponúkajú možnosť poprechádzať sa po ich chodbách s pomocou techniky.

Virtuálne exkurzie už nie sú doménou zahraničných kultúr, ale aj tej našej. Napríklad Slovenská národná galéria sa v online svete nachádza už 10 rokov. Za ten čas sa jej podarilo digitalizovať cca 130 tisíc diel slovenského umenia z rôznych galérii a múzeí, ktoré sa nachádzajú na našom území. Navyše v dnešných časoch, keď sú všetky kultúrne inštitúcie verejnosti neprístupné, prichádza s projektom Slovenská náhradná galéria, kde si diela vyhľadáte a prezriete pomocou internetu:

Virtuálne prehliadky v dnešných časoch neponúka len Louvre v Paríži, ale aj SNG

„Ľudia si ich môžu vyhľadávať podľa autorov, podľa tém. Napríklad máme tému doma. Keďže mnohí z nás, alebo väčšina sa nachádza doma, máme takú tému, ktorá sa pozerá na interiéri domov alebo bytov naprieč celým storočím. Alebo je to kolekcia, ktorá pracuje s obsahom z nejakej aktuálnej alebo minulej výstavy,“ vysvetľuje pre TA3 Michal Čundrák, digitálne zbierky a služby SNG.

Núdzový režim zasiahol aj Nitriansku galériu. Tá okrem projektu Bezgaleristi alebo Galéria u vás doma – tvorivé aktivity nielen pre najmenších, ponúka aj videoprehliadku výstavy kurátorky Ľudmily Kasaj Poláčkovej Príbehy (p)o živote.

„Milí priatelia, výstavný projekt Príbehy (p)o živote ostáva do odvolania nainštalovaný v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie. Kto si nestihol pozrieť výstavu naživo, má možnosť ju navštíviť vo videoprehliadke, ktorú sme pre vás pripravili,“ píše Nitrianska galéria.

Svojou troškou prispievajú do online priestoru aj zahraniční či slovenskí interpreti, ktorí organizujú online koncerty. Umenie si svoju cestu našlo, zostáva už len čakať, kedy sa určitými typmi jeho sfér budeme môcť potešiť naživo.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password