Kultúra v krízovom režime robí čo môže

Mesto Nitra muselo celoplošne zrušiť všetky kultúrne podujatia, reaguje tak na nariadenia vlády. Čo všetko dostalo stopku?

Kiná, divadlá, galérie, kostoly, hrady, zámky, knižnice, koncerty, festivaly, slávnosti, výstavy, čítanie deťom, komunitné programy, toto všetko dostalo v súčasnosti červenú. Prvým zrušeným podujatím bola podľa slov Dagmar Bojdovej, vedúcej odboru kultúry MsÚ v Nitre, Nitrianska hudobná jar.

„Nitrianska hudobná jar bola pripravená. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu sa tento cyklus zrušil,“ dodáva Dagmar Bojdová.

Následky svetovej pandémie pocítili aj oslavy oslobodenia Nitry. Počet ľudí vzdávajúcich hold tomuto výročiu bol nízky najmä vďaka opatrenia. Oslava prebehla v pondelok 30. marca. Práve v tento deň pred 75. rokmi sa naše mesto dostalo spod fašistickej nadvlády. „Primátor Marek Hattas, viceprimátor Daniel Balko aj predstavitelia kraja si dnes položením vencov a kvetov k Pamätníku víťazstva pripomenuli krvavé udalosti vojny a najmä deň, ktorý pre Nitru znamenal slobodu,“ informuje mesto Nitra.

Zdroj: Mesto Nitra

Zrušenie postihli aj Dni galérii a múzeí, oslavy Dňa Matiek a pod. Ako bude prebiehať letná turistická sezóna nie je doteraz jasné. Ohrozenými sa preto stali aj slávnosti Cyrila a Metoda. Vedenie mesta stále nevie s určitosťou povedať, či ich tento rok zažijeme. „Ich realizácia je naozaj závislá od vývinu situácie. V tejto chvíli je ťažko hovoriť o akomkoľvek dátume. Samozrejme, ak by vývin nebol taký, aké sú doterajšie prognózy, tak by sme pristúpili k ich realizácii. V tejto chvíli je to naozaj predčasné,“ prezrádza vedúca odboru kultúry.

Samotný Nitriansky hrad, dominanta nášho mesta, je v spánkovom režime, zíva prázdnotou a nikto netuší, kedy sa jeho brána znova otvorí. „Sme v takom predĺženom zimnom režime. Zrušili sme tiež akcie, ktoré sme plánovali, to je napríklad Kvetná nedeľa na Nitrianskom hrade,“ hovorí Veronika Pleštinská, riaditeľka.

Vazulova veža bude tak musieť napriek plánom počkať so svojimi inováciami. „Plánovali sme tam otvoriť vysunutú terasu, občerstvenie, čo sa týka jedla a pitia, živú hudbu. Chceli sme tam robiť aj takéto večery. Snáď sa nám podarí otvoriť v lete, kde si budú môcť návštevníci posedieť nielen v našej reštaurácii, ale možno aj na tejto východnej vyhliadke,“ dodáva Veronika Pleštinská.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitričky tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password