Vtedajší pápež sv. Pius V. vyzýval celý katolícky svet na modlitby ruženca. Spolu s kardinálmi a Božím ľudom sa zhromaždili v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, kde sa modlili za víťazstvo. Neskôr počas dňa pápež vyzval všetkých, aby sa poďakovali za víťazstvo. Správa o víťazstve prišla, samozrejme, až neskôr. Vtedy sa rozozvučali zvony v Ríme na poďakovanie za odvrátenie nebezpečenstva. Pápež nariadil každoročne sláviť 7. október ako spomienku na Pannu Máriu Ružencovú.
Mesiac október je preto tradične zasvätený modlitbe ruženca, ktorý patrí medzi najrozšírenejšie modlitby vo svete katolíckej Cirkvi.
Tento mesiac môžu veriaci získať úplné odpustky. „Môžu ich získať tí, ktorí sa modlia ruženec v kostole, v kaplnke alebo rodine, v rehoľnom spoločenstve alebo nábožnom združení,“ informuje Biskupstvo Nitra. „Musia byť splnené aj tradičné podmienky k odpustkom ako sv. spoveď, sv. prijímanie, modlitba na úmysel sv. otca a odpútanosť od akéhokoľvek hriechu aj ľahkého,“ dopĺňa nitrianske Biskupstvo.
Ako sa modliť svätý ruženec?
Modlitba svätého ruženca začína prežehnaním sa a znamením kríža, modlitbou Verím v Boha, Modlitbou Pána (Otče náš), trikrát Zdravas Mária s vloženými prosbami pre jednotlivé tajomstvá a modlitbou Sláva Otcu. Potom nasledujú modlitby piatich desiatkov s jednotlivými tajomstvami. Každý desiatok začína modlitbou Otče náš, desaťkrát Zdravas Mária s tajomstvom, Sláva Otcu a končí fatimskou modlitbou Ó, Ježišu.