Novým kandidátom na predsedu Nitrianskeho kraja je Artur Bekmatov

Verejnú dopravu chce posunúť do verejných rúk. K ďalším plánom patrí vytváranie pracovných miest a nájomné bývanie, čím by sa vytvorilo približne 100 pracovných miest a 500 nájomných bytov.

zdroj: Socialisti.sk

Kandidatúru na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) ohlásil dnes predseda hnutia Socialisti.sk Artur Bekmatov. „Nitriansky samosprávny kraj je v súčasnosti odrazom jeho vedenia – utešujeme sa, že sme v relatívne dobrej kondícii, no pravda je taká, že pomaly strácame dych a ani zďaleka nevyužívame potenciál, ktorý náš kraj v sebe skrýva,“ hovorí Artur Bekmatov.

Ľavicový kandidát chce v prípade úspešného výsledku volieb pripravovať založenie dopravnej spoločnosti, ktorá bude výlučne vo vlastníctve kraja.

„Na úrovni krajov sme, bohužiaľ, tak ďaleko ešte nedospeli a Nitra tak môže byť prvým krajom, ktorý bude prímestskú dopravu zabezpečovať vlastnými silami a lacnejšie.“ Ako ďalej dodáva líder socialistov, skúsenosti čerpá najmä zo spolupráce s Ústeckým krajom, ktorý v roku 2017 takisto založil vlastnú dopravnú spoločnosť.

Medzi ďalšie priority radí vytváranie pracovných miest a prestavbu nevyužívaných budov kraja na nájomné byty.

foto ilustračná: pixabay.com

Na tento účel má slúžiť jeden z troch založených sociálnych podnikov. Prestavbou nevyužívaných priestorov vlastnými silami má kraj ušetriť nemalé peniaze.

Druhý sociálny podnik má byť zameraný na poľnohospodárstvo.

Úrodu z ornej pôdy, ktorú vlastní kraj, budú podľa jeho plánu odoberať krajské zariadenia ako školy či domovy sociálnych služieb. Zvyšok budú dodávať malí lokálni pestovatelia prostredníctvom špeciálneho programu.

foto ilustračné: pixabay.com

V sociálnom podniku naviazanom na servisovanie vozového parku krajskej dopravnej spoločnosti by mohli nájsť uplatnenie mladí absolventi a ľudia vo veku nad 50 rokov. Dve zraniteľné skupiny pracujúcich tak nájdu priestor pre odovzdanie a získavanie skúseností.

„Chcem zdôrazniť, že náklady pre kraj budú vo všetkých troch sociálnych podnikoch minimálne. Na väčšinu zamestnancov sociálnych podnikov poskytujú úrady práce vyrovnávacie príspevky až do výšky 75% celkovej ceny práce. Je len našou ľahkovážnosťou, že Nitriansky kraj doteraz nevenoval sociálnemu podnikaniu žiadnu pozornosť, na rozdiel od ostatných krajov,“ dodal Bekmatov.

Kandidát ďalej predstavil víziu využitia termálnych vôd juhozápadného Slovenska ako zdroj geotermálnej energie: „Župa pod mojím vedením vytvorí špeciálne poradenské centrum, ktoré bude mestám a obciam aktívne pomáhať k získaniu eurofondov na prieskumné vrty“.

Zmenou by mala prejsť aj komunikácia župy, ktorá je podľa Bekmatova uzavretá do seba.

Televízia Nitrička

Forgot Password