V Nitrianskom kraji prebiehal predvolebný prieskum k župným voľbám. Takto znie výsledok

Počas prvého septembrového týždňa prebiehal predvolebný prieskum zameraný na župné voľby, ktoré sa budú konať 29. októbra 2022. Prieskum naznačujúci výsledky volieb v Nitrianskom kraji vykonávala agentúra Focus pre Televíziu Nitrička.

obr. ilustračný: pixabay.com

1007 respondentov bolo oslovených s otázkou „Koho by ste volili, keby sa župné voľby konali tento víkend?“

Z prieskumu vychádza, že najväčšiu podporu by získali súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica (17,8 %) a kandidát za HLAS-SD Branislav Becík (17,7 %).

S podporou 6,9 % sa v prieskume na treťom mieste ocitla Martina Holečková, kandidátka za SaS, Tím Kraj Nitra, Spolu – občianska demokracia, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana, Demokratická strana (DS) a Za ľudí. Tibor Csenger ako kandidát strany Aliancia získal 4,7 %.

Nezávislá kandidátka Renáta Kolenčíková v prieskume získala 3,1 % hlasov a občiansky kandidát Martin Kusenda s kandidátom OĽANO Lukášom Kyselicom získali zhodne 3,0 %.

Posledné tri miesta predvolebného prieskumu získali Peter Pukan, kandidát strany Republika (2,6 %), Milan Španír, kandidát strany ĽSNS (1,0 %) a Artur Bekmatov, kandidát hnutia Socialisti.sk (0,3 %.

Volieb by sa nezúčastnilo 11,2 %. Takmer 29 % opýtaných zatiaľ nevie, koho by vo voľbách podporilo. Medzi respondentmi prevažovala slovenská národnosť (74 %), v menšej miere maďarská (24 %) a iná (2 %).

Ukončené vysokoškolské vzdelanie uviedlo 20 %, stredoškolské s maturitou 35 % a základnú školu, respektíve strednú školu bez maturitnej skúšky 45 % opýtaných.

Viac v reportáži Televízie Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password