Nitrianske povesti: Zlomené srdce z Topoľčianskeho hradu

Hrad, ktorý dnes poznáme ako zrúcaninu, si počas svojich zlatých časov zažil nejeden príbeh. Najznámejší je ten o hradnom pánovi a jeho dcére – prekrásnej Ľudmile.

Panstvo slúžilo dlhé roky už od svojho založenia v 13. storočí ako kráľovský majetok. Osud však chcel, aby sa celý hrad aj s pozemkami dostal do rúk nového majiteľa. Ten ho obýval spoločne so svojou krásnou manželkou a služobníctvom. Netrvalo dlho a hradná pani zostala v požehnanom očakávaní. Jej manžel sa nevedel bábätka dočkať. „Na Topoľčianskom hrade žil veľmož, ktorý sa veľmi tešil, že sa mu narodí syn – jeho prvé dieťa. No narodila sa mu dcéra Ľudmilka a manželka mu pri pôrode zomrela,“ vysvetľuje Mária Danková, turistická sprievodkyňa.

Pixabay

Čerstvý vdovec však nemal o malé dievčatko záujem, on chcel syna a nie dcéru, preto ju nechával len v spoločnosti služobníctva, ktoré dievčatko vychovalo. Ako čas plynul a mladá Ľudmila rástla narastala aj jej krása. Po pár rokoch, keď bolo dievča súce na vydaj, prejavilo o ňu záujem veľké množstvo pytačov. Mnohí zatúžili po jej kráse, iní po jej dedičstve, keďže ako jediné dieťa dostane celý hrad aj ďalšie majetky. „Keď jej otec uvidel, akú krásavicu mu jeho nebohá manželka priviedla na svet, tak aj jeho srdce zmäklo. Bol spokojný s tým, že sa pytači z celého okolia schádzali na jeho hrade. Svojej dcére povedal, nech si ona vyberie, podľa svojho srdca, on jej v ničom brániť nebude,“ prezrádza Mária Danková.

Topoľčiansky hrad

Ľudmila sa nakoniec zamilovala do zemana Jana Radoša z Bojnej. Hoci nebol bohatý, pre svoju milú by zniesol aj modré z neba. Dvojica by zrejme bola žila šťastne až do smrti, ale po zásnubách musel ísť mladý Ján brániť územie, ktoré napadli Turci. Krásnej Ľudmilke často písal, čoskoro však začali chodiť správy, že Ján ochorel. Listy však neboli pravdivé, falšoval ich šľachtic z neďalekého hradu. Ten si zaumienil získať veľký majetok, ktorý by mu svadba s kráskou z Topoľčianskeho hradu priniesla.

„Pán z Tematína zosnoval podvod a nechal pochytať poslov, ktorí nosili správy,“ hovorí turistická sprievodkyňa.

Hrad Tematín

Po dlhom čase prišiel list posledný. Stálo v ňom, že Ján Radoša padol, pravda to však nebola. „Tematínsky pán však Ľudmilu aj tak nezískal, keď prišla správa o Jánovej smrti, nešťastná dievčina ochorela a krátko na to zomrela,“ odpovedá Mária Danková. Kráska zomrela na zlomené srdce. Jej otec nechal na počesť svojej dcéry potiahnuť hrad čiernym súknom. Ubehol nejaký čas a do mesta sa začali postupne vracať vojaci, medzi nimi aj Ján, ktorého všetci pokladali za mŕtveho.

Pixabay

Od poddaných sa dozvedel o smrti svojej snúbenice. „Keď zistil, že zomrela jeho milá, nedaroval to Tematímskemu pánovi – dozvedel sa o jeho intrigách, pobil sa s ním v súboji a dokonca ho aj porazil. Lenže z lásky k Ľudmilke ochorel aj on – jeho srdce tiež dobilo,“ dodáva sprievodkyňa.

Veľká láska sa teda skončila tragicky.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password