Nitrianske povesti: Zbožná Adelaida

Tí, čo žili, tu už nie sú, no ich legendy prežijú stáročia.

Rovnako ako poznáme meno Adelaida, nám Nitranom a všeobecne Slovákom utkvelo v pamäti meno prvého slovanského kniežaťa Pribinu. Pôvod jeho mena by sme mohli odvodiť z latinského slova privignus – čo znamená nemanželský, nevlastný syn.

„Historici skôr tvrdia, že meno Pribina vzniklo buď zo slova prvina, čiže prvorodený syn, prvý z rodu alebo je meno kniežaťa Pribinu odvodené od slova pribúdať,“ informuje mesto Nitra.

Práve Pribina si vzal za manželku krásnu Adelaidu, ktorej neprekážal ani jeho pohanský pôvod. Veď Boh miluje všetkých, musela si navrávať. Láska síce hory prenáša, no niekedy nedokáže zastaviť smútok. Stalo sa to aj v prípade vladárovej krehkej ženy. „Adelaida ochorela z veľkej túžby po božom živote a keď manželovi oznámila, že čaká bábätko, Pribina jej prisľúbil všetko okrem jej najväčšej túžby, aby zradil vieru svojich otcov (Perún – vládca hromovládny, najvyšší bože slovanský),“ píšu historické pramene mesta Nitry.

Zdroj: Pixabay

Veľkokňažná sa svojho Boha nechcela vzdať, preto presviedčala svojho milého, až kým nevyhrala. Viera je veru silná vec a láska ženy má rozmanitú moc Pribina nebol ani prvý ani posledný muž, ktorý vyhovel svojej nežnej polovičke. Navyše, Adelaida nebola netrpezlivá a chápala manželov boj.

„Postupne ho presvedčila, že nejde o zradu jeho viery, ale o podporu jej viery, a tak jej dal postaviť kostolík určený jej a pocestným z kresťanských krajín,“ píše mesto Nitra.

Zdroj: Pixabay

Práve tento kostol sa stal hlavným bodom záujmu slovenských archeológov, ktorí po ňom stále márne pátrajú. „Spočiatku bolo všetko zdanlivo jasné. Za najstarší kresťanský kostol na území Slovenska sa považovala románska kaplnka na Nitrianskom hrade. Výskum nitrianskeho hradného vrchu však pravdivosť tohto tvrdenia poriadne naštrbil. Pod stavbou kaplnky sa totiž našiel hrob z 11. storočia, čo posunulo vek chrámu do obdobia, keď už knieža Pribina dávno nežil,“ vysvetľuje mesto Nitra.

Podarí sa bádateľom nájsť Adelaidin kostol? Bol skutočne vystavaný len pre kňažnej želanie? To sa už možno nedozvieme, rovnako ako nevieme, či Pribina niekedy oľutoval svoje rozhodnutie a dal na naliehanie svojej kresťanskej manželky.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password