Nitrianske povesti: Trogári

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo nás Nitranov nazývajú „trogári“?

Nitra je jedno z najstarších miest našej krajiny a má bohatú históriu, tá sa okrem iného viaže aj na rôzne pomenovania. Nitru okrem zastaraných a pamätných názvov, ako Nitrava, Nitrawa, Nuetra, Nitria nazývajú aj Trogárovce. Toto dnes hanlivé pomenovanie, ktoré vzniklo už v 18. storočí, vysvetľuje v reportáži pre TV Nitrička Mária Danková, turistická sprievodkyňa: „Okolité mestá a dediny nám v súčasnosti nadávajú do „trogárov“. Dnes sa to berie ako nadávka, ale vôbec sa to nezakladá na pravde.“ Po krátkom pátraní aj samotné internetové slovníky (napr. mojslovnik.sk, pozn. red.) uvádzajú trogára ako ničomníka, zbojníka, zlého chlapca či dokonca človeka, čo zje veľa jedla – jedáka.

Pomenovanie Nitranov však nadväzuje na veľmi smutnú udalosť akou bola pandémia moru. „Toto pomenovanie dostala skupina Nitranov v 18. storočí, kedy bol v roku 1739 poslednýkrát v Nitre mor. Ľudia spod hradu umierali vo veľkom buď na mor, alebo na hlad. Preto dostávali jednoduché tragače – rovná doska, koleso, dve držadlá. Na týchto tragačoch odvážali zomrelých a pochovávali ich v spoločných hroboch. Z toho tragača a z jeho nemeckého ekvivalentu vzniklo slovo trogár,“ vysvetľuje sprievodkyňa.

Mor, inak nazývaný aj čierna smrť, trápil Európu a Áziu už v 14. storočí. Jeho vlna vyhladila cca polovicu európskeho ľudu a vracala sa pravidelne až do 18 storočia. V Nitre medzi rokmi 1710 a 1739 zahynula takmer štvrtina obyvateľstva. Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru uvádza, že táto choroba bola poslaná ako trest Boží . Roznášať ju mala smrť v podobe ženskej postavy.

„Trogári boli vlastne nosiči, ktorí odpratávali zomrelých na mor,“ dodáva Mária Danková.

Na počesť obetí, ale aj ako poďakovanie za ukončenie epidémie vzniklo v Nitre niekoľko morových pamätníkov. Najznámejšie z nich je Mariánske súsošie. Barokovú pamiatku, ktorú môžeme nájsť na južnom svahu hradného kopca dal postaviť biskup Imrich Esterházy. Súsošie bolo dokončené v roku 1750, jeho autorom je rakúsky sochár Martin Vögerl z Brucku an der Leitha.

Mariánske súsošie

Prečo začalo neskôr pomenovanie trogár označovať takpovediac vagabundov, nezbedníkov a podobne, zostáva zatiaľ záhadou.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password