Nitrianske povesti: Stratená dedina a Božia stopa

Nitra a jej okolie odhaľujú svoje skryté tajomstvá.

Súčasť pohoria Tribeč – Žibricu nie je nutné detailne predstavovať: „Nitrania Žibricu poznajú hádam preto, že sa pod ňou zo severnej strany nachádza vápenka. Je tam jedna zaujímavosť, ktorá sa nenachádza nikde inde, aspoň o tom neviem. Na čistinke pod vrcholom sa nachádza kovová schránka zabudovaná do zeme, v ktorej sa nachádza vrcholová kniha. Ak ste čítali knihu Trhlina, tak aj tam sa táto kniha spomína,“ prezrádza Mária Danková, turistická sprievodkyňa. Netreba chodiť ďaleko a hneď pod pohorím nájdeme obec Žirany – práve k tejto dedinke sa viaže starodávna povesť.

Tá nadväzuje na rozprávanie z Biblie, kde sa uvádza, že Pán Boh stvoril oblohu, lesy, rieky a celkovo prírodu. Ku koncu stvoril človeka. Keď už bol človek na svete, stará ľudová povesť hovorí o jeho úlohe zaplniť svet dedinami a mestami. Všetky mestá, mestečká, dediny a dedinky si preto poukladal do svojho batohu a vybral sa na dlhú cestu po svete, kde ich postupne začal umiestňovať. „Keďže táto jeho cesta bola strašne náročná a práve prichádzal od Nitry, kde pod Zoborom usadil mesto, potreboval si oddýchnuť, pretože cez Žibricu musel preskočiť na Veľký Tribeč,“ hovorí Mária Danková.

Žibrica

Práve pri skoku zanechal na Žibrickej skale odtlačok svojej nohy.

„Miestny ho nazývali aj Božia stopa – v povesti o Tríbečskom trojuholníku sa hovorí o čertovej stope. Je to povesť, ktorú nemôžeme už dnes ničím potvrdiť. Stopa tam bola – masív bol poznačený priehlbinou, lenže pri dolovaní vápenca ho zničili,“ vysvetľuje turistická sprievodkyňa.

Žirany

Pri oddychu však Boh vytratil jednu zo svojich dediniek, ktorá sa zabývala medzi lesmi. Tie ju obklopovali z 3 strán. Po tom čo si Stvoriteľ oddýchol, pobral sa ďalej, no že nemá jednu dedinu si nevšimol. „Sa vlastne aj hovorí do dnešných čias, že o Žiranoch nevie ani sám Pán Boh. Jednoducho preto, že tú dedinku stratil,“ informuje sprievodkyňa.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password