Nitrianske povesti – Strašidlá II

Nech žijú nitrianske strašidlá, časť druhá.

Kráčate temnou nitrianskou ulicou, nikde nikto – všade ticho. Odrazu sa pred vami na Ireckej ceste (dnešná Braneckého ulica), v oblasti prvého rožného domu môže objaviť prízrak generála Očkaya. Duch nebude mať hlavu, len svoju vojenskú uniformu. Nastupovať bude do čierneho koča s čiernymi záprahom. Aj také sa môže stať v okolí bývalej zemianskej kúrie, prezývanej aj očkayovská kúria. Kam sa nespokojný generál povezie?

Zdroj: Pixabay.com

„Vybral sa na cesty pozdĺž Pároviec, aby vraj hľadal svoju stratenú hlavu,“ odpovedá mesto Nitra.

Ďalšie strašidlo, tentokrát už štvrté v poradí, je duch malého dieťaťa. To nájdeme v Rolfesovej bani, ktorá sa nachádza v oblasti Štúrovej ulice. Či išlo o chlapca alebo dievča nevedno, rokmi sa zabudlo. Povera dochovala informáciu, ktorá hovorí, že sa všetko udialo nešťastnou náhodou, keď nastal zosuv veľkého množstva hliny. Ten pochoval dieťa pod zem. Nebolo toho, kto by nešťastného človiečika našiel a vytiahol. Preto dodnes čaká na svojho záchrancu, ktorého privoláva svojím nariekaním.

Zdroj: Pixabay.com

Piata povesť spomína priestory bývalého cukrovaru.

„V starej škrobárni nechcel nikto robiť nočného strážnika. Na dvore škrobárne sa o polnoci dejú strašidelné veci, vypovedali ochotne vartáši,“ prezrádza mesto Nitra.

Úderom dvanástej hodiny sa zlietli duchovia dávno zosnulých. Tí vystrojili pohreb s rakvou, v ktorej bolo vidno skutočnú mŕtvolu, čiu sa nespomína. Duchovia vytvorili smútočný sprievod aj pohrebný chór, ktorí na čele s kňazom spieval melódie z iného sveta.

Šieste strašidlo spod Nitrianskeho hradu môžeme nájsť na území dnešnej Chrenovej. Išlo o miestu čarodejnicu, ktorá na seba dokázala vziať podobu čiernej mačky, kravy a podobne. Tú odohnal najlepší gazda Tormoša (starý názov dedinky pri Nitre, dnešná Chrenová). Hospodár, ktorého meno sa nezachovalo, raz zistil, že mu jeho 4 kravy nedávajú žiadne mlieko, akoby ich už v noci niekto podojil. „Ostal teda v noci hore a hľa, okolo polnoci zbadal, ako do maštale vkĺzla starena. Ihneď za ňou bežal, ale v maštali nebolo po nej ani chýru, ani slychu. Zato tu bolo namiesto štyroch až päť kráv,“ informuje mesto Nitra. Gazda bol však múdry človek a poznal, že bosorky môžu zmeniť svoj výzor aj na ten zvierací. Preto sa rozhodol všetkých 5 kráv podkuť. Posledná sa spierala najviac, no aj tak neunikla železu. Kravy neskôr vypustil na pastviny.

„Tá piata sa však už nikdy viac u neho neukázala. Bosorky sú predsa len tiež ženy, ktoré nerady nosia na holých pätách podkovy,“ dodáva mesto Nitra.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password