Nitrianske povesti: Smutná dáma z kaštieľa

K obci Topoľčianky sa podľa starých prameňov viaže dávna povesť o Bielej pani.

Dominantou mesta sa stal krásny kaštieľ a jeho okolité záhrady, ktoré dodnes lákajú milovníkov histórie. Tí si môžu vypočuť príbeh o mladej Alžbete. „V tomto kaštieli kedysi žila Alžbeta z rodu Rákociových. Bola drobučkého vzrastu – merala len cca 1,30 m. Ako trinásťročnú ju vydali za Topoľčianskeho šľachtica Adama. Manželstvo bolo šťastné, no Adam veľmi skoro zomrel,“ vysvetľuje Mária Danková, turistická sprievodkyňa.

Mladú šľachtičnú znova vydali, ako však uvádzajú staré povesti, na svojho prvého manžela nikdy nezabudla. Na jeho pamiatku sa neustále obliekala do bielych šiat, ktoré v tých časoch značili hlboký smútok. Traduje sa, že od žiaľu nad jeho stratou jej po krátkom čase puklo srdce. Ani po smrti svojho manžela nedokázala nájsť, preto blúdi do dnešných dní po Topoľčianskom zámku.

„Ľudia si najprv mysleli, že vidia nejakú hmlu, obláčik alebo niečo podobné. Raz sa zjavila na jednej, potom na opačnej strane kaštieľa. Zjavenia začali byť pravidlom,“ prezrádza Mária Danková.

Pixabay

Momentálne sa určitá časť zámockého komplexu využíva ako hotel, múzeum a kaplnka. Zamestnanci hotela rozprávajú, že strašenie je takmer na dennom poriadku. „Tí, ktorí tam pracovali, napríklad spomínajú na to, že položili kľúče či pohár na jednu stranu stola, no našli ich na úplne inom mieste. Tí, čo tam pracujú dodnes, tvrdia, že keď sú v práci dlhšie do večera, mávajú krvavé sny. Recepčná a recepčný zas hovoria, že počujú kroky na schodoch do kaplnky,“ uvádza turistická sprievodkyňa.

Aby toho nebolo málo, nevysvetliteľné javy sa dejú aj v samotnej kaplnke, kde môžeme nájsť obraz matky Bielej pani, ktorá sa taktiež volala Alžbeta. Obraz vraj vždy o dvanástej hodine v noci spadne. Deje sa tak len počas 12. augusta. Do rána ho znova zavesia naspäť samotný anjeli.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password