Nitrianske povesti: Pozor na tanec s vílami

Utancovať sa na smrť bolo kedysi skutočne možné. Stačilo prijať ponuku od krásnej mladej ženy – víly.

Víla sa vyskytuje v slovenskom folklóre snáď od nepamäti. Jedná sa o nadprirodzenú bytosť ženského rodu, ktorá má zosobňovať živly a prírodné sily. Slovenské rozprávky uvádzajú horské, vzdušné, vodné, lesné typy, ktoré tancujú za svitu mesiaca do kruhu na rozľahlej čistinke neďaleko mesta alebo dediny.

Problém nastáva, keď sa im do cesty pripletie smrteľník. Toho od samej roztopaše vyzvú do tanca a nenechajú ho vydýchnuť až do prvého ranného zakikiríkania kohúta. Nie každý však mal to šťastie prežiť veselicu s vílami. Do dnešných dní si dedinky v okolí mnohých slovenských miest či obcí rozprávajú príbehy o mŕtvych telách mladých mužov, ktorí nedokázali udržať krok s bytosťami z iného sveta.

Napríklad neďaleko obce Brvnište striehli podľa knihy Slovenské strašidlá od „A“ po „Ž“ na mladých dedinčanov. Istý mladík z Kálnice, ktorého podľa jeho slov víly omámili, mal šťastie a o svojom zážitku porozprával susedom: „Omámili, tancovali s ním celú noc a ktovie, aké milostné kúsky s ním vyvádzali. Preto ho celé telo bolelo, preto bol nahý,“ píše sa v knihe Slovenské strašidlá od „A“ po „Ž“. Mládenec neumrel zrejme vďaka kohútovi. Ak totižto muž dokázal s vílami tancovať dovtedy, kým zakikiríkali kohúty, prežil, pretože ranný spev víly neznášajú.

Aby sme však vílam nekrivdili, mnohé z nich ľudom pomáhali. Okrem tajov liečiteľstva prezradili ľuďom ako správne gazdovať, starať sa o prírodu, nájsť vodné pramene a pod.

V niektorých prípadoch nad ľuďmi dokonca držali ochrannú ruku.

Jedna taká je víla Žitava, ktorá chráni prameň rovnomennej rieky, ktorá sa vlieva do Nitry. Jej podobizeň stvárnil umelecký rezbár, výtvarník a pedagóg Miroslav Polák z Nitry.

socha víly Žitavy

Povesti a legendy o vílach z nášho okolia sa nezachovali tak ako príbehy spod Tatier či východu, no naše pra-pra staré mamy varovali svojich vnukov, synov, aby o polnoci nechodili k neďalekým čistinám, inak sa im domov živí nevrátia.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password