Nitrianske povesti: Mrak kobyliek

Staré záznamy z úradného protokolu opisujú udalosti z 20. augusta 1748.

Niekoľko storočí dozadu postihlo Nitru nešťastie biblických rozmerov. Nad vrchom Zobor sa objavil roj kobyliek, ktoré mali jediný cieľ – jesť všetko, čo im príde pod ich malé kusadlá. Miestnym farmárom, pestovateľom a vinárom hrozilo, že požerú celú úrodu. Ak by sa tak stalo, kraj by sužoval hladomor. Obyvatelia spočiatku nevedeli, čo za sivo-hnedý mrak sa to k nim od Mojmíroviec približuje. Obloha stmavla, nebolo vidieť takmer ani na krok, Nitrania si svietili na cestu fakľami.

„Mrak siahal od Horných Krškán až po Zobor. V meste sa začala šíriť medzi obyvateľmi značná panika, lebo si tento jav nevedeli dostatočne vysvetliť,“ uvádza kniha Historky spod Nitrianskeho hradu.

Keď však začuli neznesiteľné bzučanie miliónov drobných krídel, dovtípili sa, aká pohroma sa to k nim z neba nesie. Hoci bola väčšina z nich spočiatku v šoku, rýchlo sa spamätali a začali ratovať svoje polia, záhrady a vinice.

Vinohrad

Prví odvážlivci nedovolili roju zosadnúť len pomocou svojich vlastných rúk, hádzaním kameňov a krikom. Neskôr sa v celom meste aj v okolitých častiach rozozvučnili zvony a všetko, čo vydávala nejaký hlasný zvuk, ktorý by mohol škodcov odplašiť. „Postupne sa začal ozývať aj rachot pušiek, mestských mažiarov i neustále zvonenie všetkých mestských zvonov,“ prezrádza kniha Historky spod Nitrianskeho hradu.

Nájazd drobných, no ničivých zbojníkov z ríše hmyzu trval takmer tri hodiny.

Na noc sa roj usalašil v okolitých lesoch a lúkach. Na druhý deň zaútočil znova, no tentokrát bolo mesto pripravené a svojho nepriateľa očakávalo. Na výpomoc prišli nielen obyvatelia Nitry, ale aj 200 študentov, ktorí pomocou spoločných síl odvrátili blížiacu sa skazu. „Za náležitého poplachu odleteli do hlbokých lesov v okolí Tribeča a viac sa už v okolí Nitry neobjavili,“ nájdeme v knihe Historky spod Nitrianskeho hradu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password