Nitrianske povesti: Kostolík sv. Michala

Dražovský kostolík ukrýva nejedno tajomstvo.

To prvé rozpráva príbeh o samotnom vzniku budovy. Tú dal údajne postaviť sám svätý Štefan – kráľ Uhorska. Všetko sa začalo návštevou zoborského kláštora v Nitre, s ktorým vtedajší panovník úzko spolupracoval pri šírení kresťanstva. Cestou späť na svoj hrad prešiel tak, ako už mnohokrát, okolo vrchu obkoleseného rovinou. Z ničoho nič ho však kopček upútal natoľko, že sa rozhodol postaviť na ňom svätý dom.

„Toto miesto tu sám Boh stvoril preto, aby sme tu, na jeho slávu, kostolík postavili! Tak aj bolo, “ uvádzajú historické pramene mesta Nitry.

Dvorania kráľa Štefana po tomto vyhlásení nelenili a postarali sa o výstavbu skromného, zato krásneho kostolíka, ktorý slúžil okolitému ľudu hľadajúcemu Boha. Po čase však obyvatelia potrebovali dolovať kameň ukrytý v samotnom vrchu. Prvý úder čakana otriasol kostolom, druhý úder spustil z miesta, kam nástroj zaťal, krv.

„Spod kameňa začala tiecť krv na znak toho, že miesto nebom ustanovené ľudská vypočítavosť narušila. Zvesť o tomto sa veľmi rýchlo rozšírila a kostolík sa stal pútnickým miestom. Raz do roka, na deň sv. Michala, sa tu slúžila slávnostná svätá omša,“ píše mesto Nitra vo svojich povestiach.  

Pixabay

Druhá legenda spomína zjavenia panny Márie, ktoré si spočiatku nikto nevedeli vysvetliť. „ V deň sv. Michala stál kostolník pred oltárnym obrazom , keď sa náhodou pozrel hore. V tom momente akoby mu nohy vrástli do zeme. Na mieste oltárneho obrazu stála až oslepujúco žiariaca postava, so zlatými vlasmi, zakrývajúc na ramene odpočívajúce dieťatko. Vidiac tento výjav, kostolník zbehol do dediny a kričal: „Stal sa zázrak, v kostolíku sa zjavila žiariaca postava Panny Márie na ramene s malým Ježiškom,“ píše mesto Nitra. Obyvatelia prvému zjaveniu nedôverovali. Dolu v dedinke mali už predsa nový, krajší kostol, ktorí všetci navštevovali. Morálka, zbožnosť a pracovitosť neobchádzala ani jeden dom, prečo by sa teda svätá Matka objavila na vrchu v ich starej kaplnke? Tieto výjavy sa však opakovali pravidelne, čo naznačovalo, že požehnanú svätú stále niečo trápi.

Miestnemu pastierovi táto zvláštnosť nedala spávať. Preto jedného dňa, počas horúceho popoludnia vyhnal svoje stádo na vrch. „Keď dolu v dedine zaznel prvý akord kostolného zvona, zrazu u sv. Michala zaznela zvláštna hudba. Pastier nazrel dnu a tam opäť stála žiariaca postava Panny Márie. Smutno ukazovala rukou na rozpadajúcu sa klenbu kostolíka a na ošarpané steny, “ prezrádzajú historické pramene mesta. Muž nestrácal čas, len čo Panna Mária zmizla, utekal do dediny rozpovedať pravdu. Božiu Matku trápi schátranosť posvätného miesta.

„Po poslednom zjavení bol kostolík na kopci zrenovovaný z darov nitrianskeho biskupa a veriacich. Odvtedy sa z roka na rok starajú o jeho dobrý stav, aby nebesia opäť formou zjavenia nemuseli upozorniť obyvateľov na zábudlivosť,“ dodáva mesto Nitra vo svojich legendách a povestiach.

Ďalšiu povesť spojená s dominantou Dražoviec vypovedá obyvateľka mesta Nitry Miriama: „Poznám príbeh o malom koníkovi, ktorého počuť erdžať v kostolíku. Žriebätko tam uviazlo a zahynulo ešte pri jeho stavbe. Vraj sa ešte občas večer objavuje jeho prízrak a hrá sa okolo kostola,“ dodáva.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password