Pokiaľ vám meno Vasiľ nič nehovorí, je namieste použiť maďarskú formu tohto mena – Vazul. Tento šľachtic z rodu Arpádovcov, bol bratrancom prvého uhorského kráľa Štefana I. Vzhľadom na to, že kráľov syn zomrel, a panovník chcel na trón dosadiť svojho synovca Petra Orseolova, stáva sa jeho bratranec nežiaducou osobou. Podľa dedičného práva totiž koruna, po panovníkovej smrti náleží práve jemu alebo jeho potomkom – synovi Leventemu, Ondrejovi I. a Belovi I. Štefan I. nezašiel za svojím bratrancom a nevysvetlil mu celú situáciu, namiesto toho dal svojho príbuzného zajať.
„Aby zaistil nástupníctvo Petrovi Orseolovi nechal Štefan I. Vazula oslepiť a jeho synov vyhnal z Uhorska,“ píšu historické pramene mesta Nitry.
Iné zdroje tvrdia, že oslepenie nestačilo. Do Vasiľových uší naliali olovo, aby člen arpádovského rodu nič nepočul. Svojho väzňa držal kráľ priamo v útrobách Nitrianskeho hradu, konkrétne vo veži, ktorá dostala názov Vazulova veža. Tento ohavný čin nenechal ľud ani nasledovníkov šľachtica Vasiľa chladných. Vzniklo mnoho povstaní a rozpútalo sa mnoho vojen. Traduje sa, že istý mních Fulgentius vyslovil po Vasiľovom oslepení kliatbu. Tá prorokovala dva tmavé a temné dni, za dve žiariace oči, o ktoré šľachtic prišiel.
„Podľa starých záznamov naozaj zaplavila mesto tma v podobe obrovských rojov kobyliek, ktoré úplne zničili úrodu,“ informujú historické pramene mesta Nitry.
Neskorší kronikári obhajujú skutky dnes už sv. Štefana I. tým, že chcel krajinu uchrániť pred vládnutím svojho pohanského bratranca a všetko robil v mene kresťanskej viery. Ďalšia verzia príbehu pripisuje kruté skutky Gizele – druhej, nemeckej manželke Štefana I. Kráľ mal síce z prvého manželstva syna, ktorého prezývka znie Vata, ten však nemohol zaujať vládu nad krajinou pre svoje postavenie baziliánskeho mnícha. To jediné mu vraj zachránilo život a prenasledovanie zo strany jeho macochy.
Nech už to bolo akokoľvek Vazulovi/Vasiľovi synovia nakoniec vládu nad korunou získali. Ondrej I. sa stal uhorským kráľom v rokoch 1046 – 1060/1061 a jeho brat Belo I. v rokoch 1060 – 1063. Povráva sa, že za zvlášť temných nocí stále počuť náreky a kliatby samotného Vasiľa uväzneného na Nitrianskom hrade. Čo by zmiernilo hnev ukrivdeného kniežaťa nevedno, snáď len správa, že jeho dvaja synovia vládli jeho krajine, tak ako si želal.