Nitra v čase: Župné divadlo

Divadlo Andreja Bagara nebolo v Nitre prvé miesto, kde stáli dosky, čo znamenajú svet.

Predchádzajúci príspevok z cyklu Nitra včera a dnes prinavrátil spomienky na už neexistujúci Engelov dom, článok nájdete tu.

Dnes opätovne pobudneme na území Pešej zóny, kde od roku 1883 stálo divadlo určené pre širokú verejnosť. Projekt bol síce vypracovaný uznávaným maďarským architektom Adolfom Voytom, no nie pre Nitru, ale pre divadlo v meste Pápa. Iné zdroje uvádzajú, že projekt bol vypracovaný pre Národné divadlo v Budapešti. Mestské divadlo, nazývané aj Župné divadlo v Nitre, bolo zmenšenou kópiou pôvodného originálneho projektu z portfólia spomínaného architekta. Predlohu na výstavbu nepoužila len Nitra, ale aj mestá Sombore a Dés.

Zdroj: KPSNFB

Divadlo v Nitre malo okolo 360 miest na sedenie, deväť metrov široké javisko, osvetlenie zabezpečovali petrolejové lampy. Pre dosiahnutie väčšieho osvetlenia sa využívali aj zrkadlá, ktoré dokázali odrážať svetlo, vďaka čomu presvetlili javisko. Budova bola podľa slov miestneho obyvateľa Jozefa síce úchvatná, ale nepraktická.

Škoda takej krásnej budovy, bola nedomyslená. Moja babka v nej pracovala ako uvádzačka. Spomínala, že tam bola celoročne zima a vlhko.“

Zdroj: KPSNFB

Dôvod, prečo dnešné Divadlo Andreja Bagara nezodpovedá pôvodnému vyobrazeniu je jednoduchý. Budova pôvodného divadla bola zničená počas vojny leteckou bombou, nezostalo z nej nič, len trosky. „Tým však nezanikla snaha o obnovenie profesionálnej divadelnej scény v meste. Tá sa vytvorila v budove Národného domu a súčasne telocvični TJ Sokol. Na divadelné účely upravený priestor slúžil od decembra 1949 – plných 43 rokov. V súčasnosti v tejto budove pôsobí Staré divadlo,“ informuje DAB.

Zdroj: KPSNFB

Zdevastovaná oblasť neslúžila sprvu žiadnemu účelu. Rástla na nej len tráva. Neskôr sa do tejto oblasti umiestnila socha komunistického vodcu Lenina. Po páde režimu bola socha premiestnená a mesto sa rozhodlo postaviť budovu nového divadla. S výstavbou sa začalo v roku 1982, no pre neočakávané udalosti bola budova dokončená až v roku 1992. Názov nášho domovského divadla nesie meno podľa divadelného herca, režiséra, pedagóga a divadelného organizátora Andreja Bagara.

Od roku 1992 je divadlo každoročne v poslednom septembrovom týždni miestom konania Medzinárodného divadelného festivalu DIVADELNÁ NITRA. Zúčastňujú sa ho najvýznamnejšie súbory z celej Európy,“ dodáva DAB.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password