Nitra v čase: Zoborské jazierko

Bývalý žulový lom drieme pod nánosmi vody. Kedysi krásna vodná plocha by potrebovala vyčistiť.

Jazierko sa nachádza na južnom úpätí Zobora v rovnomennej mestskej štvrti mesta Nitry. Konkrétne medzi ulicami Pod Zlatým brehom a Jazerná. Jazierko je obkolesené skalami a bujnou vegetáciou. Žula však neposkytuje vodnej flóre dostatočné živiny, preto by sme tu vzácne vodné rastliny hľadali len márne.

„Pôvodne tu bol žulový lom, ktorý otvorili v roku 1860 za účelom ťažby kameňa na spevňovanie ciest a chodníkov v Nitre,“ uvádzajú staré pramene mesta.

Zdroj: KPSNFB

V roku 1874 ho pre pomerne veľkú hĺbku horská obec Zobor vyzvala ohradiť. Nájomca lomu Jozef Schmid a spol. tak urobili. Od 1871 dodávala jeho spoločnosť kameň na dláždenie ulíc Nitry a Budapešti. Na prelome 19. a 20. storočia sa žuly používali na vydláždenie dnešnej Štefánikovej triedy medzi križovatkou so Štúrovou ulicou až po vyústenie Rázusovej a Špitálskej ulice. Vtedajším nájomcom lomu bol podľa dobových zdrojov mesta Nitry Jozef Morton.

Žulová sláva zoborského lomu však začala klesať od chvíle, keď sa v ňom objavila podzemná voda,“ píše mesto Nitra. Situáciu skomplikovala aj tektonická porucha, ktorá spôsobila, že namiesto cenenej žuly sa začali objavovať bridličnaté horniny, nazývané mylonity. Kvalita materiálu sa zhoršila natoľko, že ťažbu nakoniec zastavili.

Zdroj: KPSNFB

„Voda napokon vyplnila priestor lomu, čím vzniklo dnešné 10m hlboké jazierko,“ prezrádzajú historické zdroje mesta.

Na Zoborské jazierko si zaspomínali aj naši obyvatelia. Priznávajú, že sa im s lokalitou spája veľa spomienok na detstvo a mnoho krásnych zážitkov. No pripomínajú, že by sme nemali zabúdať na pravidelné čistenie prírodnej vodnej plochy. „Žiada si to generálne vyčistenie. Voľakedy sme sa tam mohli veselo kúpať. A teraz?“ odkazuje obyvateľka mesta. „My sme ho ako potápači Zvazarmáci čistili v 1972. Už vtedy tam boli nahádzané šporhlety, bicykle a iný humus. Viditeľnosť pod vodou bola cca 2 metre,“ spomína jeden z Nitranov.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password