Nitra v čase: Výrobné družstvo VZOR

Zabudnuté družstvo, ktoré dlhé roky sídlilo v Nitre a zamestnávalo desiatky krajčírov či obuvníkov, pohltil čas.

Vo výrobnom družstve obuvníkov „VZOR“ robil môj dedko vedúceho výroby,“ spomína obyvateľka Nitry. Sídlo družstva bolo po dlhé roky situované na Hollého ulici 11 v Nitre. Oficiálny názov spoločnosti bol: „VZOR, výrobné družstvo krajčírov a obuvníkov,“ uvádza štatistický úrad. Zápis do registra nastal 1. januára 1991, no družstvo fungovalo už od 1. januára roku 1972. Svoju púť v Nitre ukončilo 11. januára 2013. Počet zamestnancov sa pohyboval medzi 10 – 19 krajčírkami a obuvníkmi. Pamätníci spomínajú, že okrem originálnej obuvi sa tu dalo zohnať všeličo.

Pixabay

„Mala som odtiaľ výborné topánky a môj syn takú malú A4 koženú aktovku,“ spomína Lea.

Do Vzoru sme chodili na partiové topánky, mali vždy nejakú malú vadu, ale to sa dalo za pár korún opraviť a vedeli sme, že je to len vzor a moc kusov z neho nebude ušitých. Tak sme mohli nosiť originálne veci, čo sa občas ani nedostali do výroby,“ prezrádza Iveta. Iní si zaspomínali na vek objektu: „Táto budova nebola taká stará, stavala sa okolo roku 1960, boli tam aj krajčírky,“ dodáva Mária. Dnes tu nájdeme hotel, ktorý vlastní súkromný investor.

Hollého ulica, kde sa predtým objekt nachádzal, nesie pomenovanie po známom slovenskom spisovateľovi, teológovi a prekladateľovi Jánovi Hollom. Ten napísal diela ako Svätopluk, Cyrillo-Methodiada, Sláv a iné.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password