Nitra v čase: Vila grófa Arpássyho

Zabudnutý príbeh jednej rodiny a ich domova rozpráva vila na vrchu Zobor.

Vlastník tejto pamiatky bol gróf Imre von Abalehota Arpássy, ktorý sa narodil v roku 1857. Po vyštudovaní práva a obchodnej akadémiie vo Viedni, žil v Anglicku a Austrálii. Neskôr sa vrátil do svojej milovanej Nitry, kde sa v roku 1887 stal riaditeľom Banky Kredit Nitra. Za jeho vedenia získala banka triedu veľkých bánk, čo bol na tak malé mesto nevídaný úspech. Bol otcom 4 detí – dvoch dievčat Janky a Márie (Miczi) a dvoch chlapcov Tibora a Aladára. Gróf vášnivo podporoval umelcov. V Nitre im poskytol zázemie a domov, stal sa ich mecenášom, blízkym priateľom a mnohokrát aj členom rodiny. Zomrel v roku 1920.

Príkladom grófovej podpory bol aj Leopold Bauer – staviteľ, architekt, popredný predstaviteľ a zakladateľ secesie. Práve on sa podieľal na výstavbe vily, ktorá bola jedným z jeho prvých diel. Realizátorom projektu bol Jan Tomaschek – staviteľ, ktorý postavil v Nitre budovu súdu. Pri stavbe vily dodržiaval príkazy Lea Bauera, čo vidieť na rôznych secesných prvkoch. Budova je považovaná za určitý predhovor, predchodcu secesie – smeru, ktorý obdivuje krásu prírody.

„To, čo dnes obdivuje celá Európa, to máme dnes tu v Nitre,“ spomenul Ján Všetečka, znalec umenia.

Objekt bol dokončený v roku 1899. V roku 2013 bola vila, spoločne s areálom, vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. V 2. polovici 20. storočia, po 1898 a po roku 2000 si prešla viacerými úpravami, ktoré ju zachránili. Má štvorkrídlovú dispozíciu, dve podlažia, podkrovie a nepravidelný pôdorys. Nájsť ju možno v mestskej časti Zobor na ulici Kamenná 8. Jej súčasťou je aj krásna záhrada – taktiež Národná kultúrna pamiatka.

Rodina grófa Arpássyho mala svoje vzostupy aj pády. Do povedomia sa najviac zapísal jeho syn Aladár, ktorý si v Nitre našiel manželku. Tá mu po čase ušla s bohatým milionárom do Ameriky, kde sa s Aladárom nechala rozviesť. Vtedajšie zákony Ameriky stanovovali, že pokiaľ sa manžel/ka nedostaví na súdne pojednávanie do 3 dní od obdržania pošty, ich manželstvo môže byť zrušené. V tej dobe však bolo nemožné podstúpiť takú rýchlu cestu za oceán, preto sa ich manželstvo ukončilo a jeho žena sa znova rýchlo vydala. Na Aladára dokonca podala trestné oznámenie za pokus o vraždu, čo len urýchlilo ich rozvod. Aladár okrem skrachovaného manželstva zapríčinil aj krach miestnej banky, kde predtým pracoval jeho otec. Dcéra grófa Arpássyho Mária zas zahynula v koncentračnom tábore spoločne so svojím manželom.

Viac o osude tejto rodiny sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password