Nitra v čase: Tomaschekova vila

Objekt na Štefánikovej triede sa stal národnou kultúrnou pamiatkou v roku 2010.

Vila a oplotenie s bránou boli postavené na prelome 19. až 20. storočia v štýle eklektizmu – v architektúre sa podľa internetovej encyklopédie dá rozpoznať podľa charakteristického spájania rôznych slohov, štýlov či prvkov. Tie prepája do nových kompozícií a celkov. Príkladom eklektizmu alebo eklekticizmu môže byť okrem zmienenej vily aj budova Slovenského Národného Divadla v Bratislave.

SND

Vila prešla úpravami v roku 1984. Je podpivničená, má štvorcový pôdorys a jedno podlažie s podkrovím. Nachádza sa v pamiatkovej zóne Dolného mesta na Štefánikovej triede 58. Svojím vzhľadom púta zvedavých návštevníkov mesta, ale aj samotných obyvateľov Nitry.

„Vždy sa mi Tomaschekova vila páčila, v takej som chcela bývať,“ hovorí Gabriela.

Z listín mesta sa však dozvedáme, že budovu využíva pre svoje účely zdravotníctvo. Zaujímavá je aj lokácia, ktorá si behom uplynulých rokov prešla nespočetným množstvom zmien:V roku 1899 – Pri Alžbetinej ceste postavili budovu Žrebčína (dnes Štefánikova trieda),“ informuje mesto Nitra.

KPSNFB

Štefánikova trieda získala svoj názov v roku 1990, predtým niesla pomenovania ako Leninova trieda (1971), Stalingradská ulica (1945), Hlinková ulica (1939) či Tóth Vilmos utcza (počas Rakúsko-Uhorska). Dnes je táto ulica nielen sídlom Tomaschekovej vily, ale aj Nitrianskeho samosprávneho kraja a ďalších úradov. Môžeme tu nájsť Pamätník oslobodenia, kedysi nazývaný Pomník sovietskeho vojaka, poprípade Pamätník víťazstva. Autorom tohto monumentu je nitriansky akademický sochár Tibor Bartfay. Súsošie si svoje miesto našlo v roku 1960.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password