Nitra v čase: Štúrova ulica

Ďalší príbeh našej ulice. Ako si naň spomínajú ľudia?

Štúrova ulica je neodmysliteľnou súčasťou Nitry. Okrem toho, že v roku 1858 zažila zbúranie tzv. Tureckej brány pre rozširujúce sa mesto, na jej území vznikli aj kasárne. Počas svojej existencie niesla názvy ako Ulica Ludevíta Štúra, U turecké brány či Törökkapu út.

KPSNFB

O pár rokov neskôr, presnejšie v 1890 sa podľa projektu Františka Krupku (1885 – 1963) práve na tomto území ukončila výstavba domu – Štúrova, Cintorínska. Práve architekt Krupka stojí za projektom budovy prvého štátneho obytného domu, ktorý sa nachádza na nároží Cintorínskej a Štúrovej ulice. Objekt bol zrealizovaný v roku 1923, iné zdroje uvádzajú rok 1924.

KPSNFB

„Ide o blok trojpodlažného obytného domu so sedlovou strechou a jednoduchou tradičnou kompozíciou v tvare L. Blok druhého obytného domu plynulo nadväzuje na tzv. prvý štátny obytný dom. Jednotlivé sekcie domu sú zoskupené na uzavretom pôdoryse dvora. Do ulice sa objekt otvára nádvorím, ktorého vstupnú časť tvorí nízky objekt, pôvodne zrejme byt domovníka. Dvorové fasády sú obohatené lodžiami s arkádami,“ uvádza stránka geocaching.com.

Na rožnú časť Štúrovej a Hollého ulice si zaspomínala aj obyvateľka mesta Nitra Zoja: „Na tejto ulici som vyrastala. Náš dom nie je vidieť. Ale dole bola trafika a mliekareň, neskoršie trafika a čistiareň. Neviem čo je tam teraz, pretože po štúdiách som zakotvila na východe, a do Nitry sa vraciam už len na hroby rodičov. Boli to krásne časy.“

„Na Hollého 1 som tiež býval. Nedokončená cesta bola dobra na sánkovačku. Koľkokrát nevyšiel pre sneh autobus na konečnú. Z 11-násť poschodiaku robili akrobati kúsky na motorke,“ spomína Poldo obyvateľ mesta Nitra.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password