Nitra v čase: Pešia zóna

Pešiu zónu kedysi križovali taxíky aj autobusy.

V minulom článku sme priniesli pohľad na lokalitu územia dnešných Mlynov, článok nájdete tu.

Dnes sme sa zamerali na oblasť Pešej zóny v Nitre tzv. Štefánikovu triedu. Táto oblasť mala niekoľko predošlých názvov ako Dlhá ulica, Hlavná ulica, do roku 1989 bola Leninovou triedou, až sa po roku 1989 udomácnil dnešný názov. Pešia si prešla mnohými zmenami, ktoré sú viditeľné dodnes, napríklad umiestnenie Meča, Studni z bronzu, Žulovej fontány atď. Zaujímavé je aj to, že všetky spomenuté diela majú jedného autora, je ním dnes už nebohý Nitran Marián Žilík. Samozrejme, na území tejto lokality nájdeme aj diela Jaroslava Košša a iné pozoruhodnosti.

Celkový výzor dnešnej Pešej zóny sa viac-menej stabilizoval v roku 1996 pod vedením architekta Tibora Zelenického. Ten chcel zachovať fragmenty našej veľkomoravskej histórie. Pred úpravami však nebolo raritou stopnúť si na mieste dnešného obchodu s potravinami – Úspech – taxík. Práve odtiaľ je fotená titulná fotografia, tá pochádza z predvojnového obdobia. Ako sme zistili, po vojne sa cena za odvoz taxíkom zmenila, ako hovorí obyvateľ mesta Jozef.

„Ja som chodil jedine peši alebo autobusom. Vtedy sa taxíkom moc nejazdilo. Bolo to netradičné, využívali sa málo. Po vojne stál taxík 40 halierov za kilometer, neobjednávali si ho však ani študenti, ani robotníci,“ vysvetľuje Jozef.

Samotná predajňa Úspech bola otvorená v roku 1968, jej otvorenie neušlo 10 000 obyvateľom mesta Nitry. V tých časoch mala 1100m2 a lákala na bohatý sortiment.

„Zákazníci si v nových veľkopotravinách mohli nakúpiť okrem bohatého sortimentu výrobkov potravinárskeho priemyslu aj niektoré druhy priemyselného tovaru, a to sklo, porcelán, hrnce, ale aj detské hračky.Veľkopredajňu postavili Pozemné stavby Nitra s takmer ročným meškaním. Náklad na stavbu bol 5 miliónov Kčs,“ píše archívna správa TASR.

To nie je všetko, autobus mohol zastaviť aj na mieste, akým bol stred Pešej zóny, o čom svedčí fotka nižšie.

Odviezli by ste sa?

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password