Nitra v čase: Pamätník Milénium

Monument mal symbolizovať dnes už zašlú slávu bývalého Uhorska.

Bol postavený v roku 1896, 1000 rokov od vzniku bývalej mocnosti. Išlo o jednu zo šiestich pamätných stavieb, ktoré boli počas tzv. miléniových osláv vztýčené v rôznych kútoch Uhorska. Svojich súrodencov mal v Mukačeve – dnešnej Ukrajine, Pusztaszeri – dnešné Maďarsko, Pannonhalme – Maďarsko, Zemune – dnes časť Belehradu, Brašove – dnešné Rumunsko. Ďalšieho bračeka mal na legendami opradenom Devíne, na Slovensku.

Pomník na Pyramíde bol postavený podľa projektu Júliusa Berczika, ktorý bol autorom všetkých siedmich miléniových stĺpov,“ uvádza Klub priateľov starej Nitry. Stavba pamätníka na našom vrchu spotrebovala 344 žulových blokov, ktoré pochádzali až zo Sedmohradska a doputovali do Nitry po našej železnici. Na jeho stĺpe sme mohli nájsť štyri orly, ktoré boli vytesané z carrarského mramoru.

„Pomník začali stavať 13. apríla 1896 a slávnostne ho odhalili 30. augusta toho istého roku,“ informuje KPSN.

No po pár rokoch, presnejšie už 8. februára 1921 dali československí legionári pod štvorhranný pylón nálože, ktoré mali odstrániť symbol Uhorska. Pre nedostatok výbušnín však nezdemolovali celý pomník, zničený bol pylón a sochy orlov.

Stavba sa tak neskôr využívala pri rôznych príležitostiach ako vlajkonosič. Na 10. výročie vzniku Česko-Slovenska osadili na torzo pamätníka železný stožiar, na ktorý upevňovali až do rozdelenia republiky československú zástavu. „V roku 1929 umiestnila Slovenská liga na podstavec pamätnú kovovú tabuľu, na ktorej bol vyrytý citát Jána Kollára. V roku 1930 tabuľu demontovali a zhodili dole,“ píše KPSN.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password