Nitra v čase: Mostná ulica

Archeológmi najprebádanejšie územie mesta stále ukrýva stratené poklady.

Predchádzajúci príspevok pripomenul už neexistujúcu budovu kina Meteor a vznik nitrianskeho Justičného paláca, článok môžete nájsť tu.

Dnes si prejdeme Mostnú ulica. Tá si prešla rôznymi zmenami, ale aj názvami ako Kapitulská ulica, Svätováclavská ulica, Káptalan utcza a Híd utcza. Jej súčasťou bola Malošpitálska ulica, ktorá bola zničená koncom 70. rokov minulého storočia. Práve v tejto časti sa nachádzal aj známy Engelov dom, článok o tejto historickej budove môžete nájsť tu.

Jedna z prvých možností preskúmať túto najstaršiu časť mesta pod Zoborom sa archeológom naskytla v roku 1983 – pri začatí výstavby Divadla Andreja Bagara. Prebiehajúci záchranný výskum potvrdil, že mesto bolo osídlené už v dobe kamennej.

Začiatkom 90. rokov pri výstavbe polyfunkčných domov na Mostnej ulici prebehli ďalšie bádania. „Všetky výskumy na Mostnej ulici realizoval Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre,“ informuje Marián Samuel, odborný pracovník SAV.

Okrem dobovej keramiky z rôznych období sa podarilo zaznamenať aj nálezisko hrobu. „Našiel sa v hĺbke približne 4 metre. Nájdená bola lebka a zvyšky kostí mladého dievčaťa. Pozostatky boli uložené v nádobe, čo sú obradné vplyvy z juhovýchodu,“ vysvetľuje Gertrúda Březinová, vedecká pracovníčka Archeologického ústavu SAV.

Staršia doba bronzová po sebe zanechala aj rozsiahle sídlisko a pohrebisko, ktoré sa rozprestiera od Mostnej ulice, cez Svätoplukovo námestie, až po Štefánikovu triedu – Pešiu zónu.

„Názov Mostnej ulice je odvodený od blízkosti mostov, ktoré boli situované na rieke Nitre. Priestor bol hospodárskym zázemím ostatných častí mesta, kde stáli príbytky obyvateľov,“ dodáva Marián Samuel.

Nálezisko v Nitre

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička, tu.

Dnešný ráz najvyťaženejšej ulice v meste vyskladala už spomínaná výstavba bytových domov a tiež otvorenie mnohých nočných podnikov či kaviarní. Rušný nočný život priniesol obyvateľom mesta nejednu potýčku, pár z nich, bohužiaľ, skončilo aj tragickým úmrtím. Mesto preto zvýšilo hliadky, zabezpečilo kamerový systém a záchranné SOS tlačidlá, ktoré privolajú pomoc.  

Mostná ulica
„Tmavý dom vpravo – vedľa neho vpravo bývala rodina Kondvárovcov, ktorá tragicky zahynula pri úniku plynu. Manželia a dve malé detičky,“ hovorí obyvateľ mesta Aurel.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password