Nitra v čase: Misijný dom Matky Božej

Staviteľ tejto významnej budovy má za sebou aj projekty, ako je Stará radnica, budova súdu, budova hygieny atď.

Misijný dom sa nachádza na severnom svahu Kalvárie už od roku 1928. Jeho vlastníkom sa spočiatku stala Spoločnosť Božieho Slova (verbisti). Tí tieto priestory využívali na ubytovanie rehoľníkov či na administratívne alebo pastoračné účely. V dnešných časoch tu môžeme nájsť aj sídlo Misijného múzea a Domov sociálnych služieb. Spoločnosť Božieho Slova (Societas Verbi Divini SVD) založil, podľa dostupných informácií, nemecký kňaz P. Arnold Janssen. „Autorom myšlienky priviesť verbistov do Nitry bol biskup Viliam Batthyány (1911 – 1920). Jeho zámer však zrealizoval až biskup Karol Kmeťko (1920 – 1948), ktorý verbistov poveril duchovnou správou Kostola Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii a prepožičal im priestory bývalého nazarénskeho kláštora,“ uvádza nitra.eu.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry Facebook

Vzhľadom na to, že sa behom rokov počet verbistov rozrastal, kapacita pôvodného kláštora prestala postačovať. Preto sa začalo so stavbou samostatne stojaceho Misijného domu, ktorý môžeme vidieť juhozápadne od kláštora. „Projektantom bol Milan Michal Harminc (1869 – 1964) a staviteľom Ján Tomaschek z Nitry,“ uvádza nitra.eu. Práve Ján Tomaschek stojí za vybudovaním Starej radnice, hygieny a okrem iného aj budovy súdu.

Objekt Misijného domu Matky Božej je štvorpodlažný s podkrovím a má pôdorys v tvare písmena L, bol dokončený a posvätený v roku 1928. Stavba využíva prvky románskej architektúry, ale aj iných historických slohov, ako sú manierizmus, renesancia alebo barok. „V rokoch 1950 – 52 sídlilo v Misijnom dome pedagogické gymnázium a neskôr Vysoká škola poľnohospodárska. Do rúk Spoločnosti Božieho Slova sa vrátil v roku 1990,“ dodáva nitra.eu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password