Nitra v čase: Mariánske námestie Na Vŕšku

Miesto slúžilo ako trh, neskôr sa na ňom zhromažďovali nevesty.

V predchádzajúcom príspevku sme poodhalili staré hroby na území Nitry, článok môžete nájsť tu. Dnes sa presúvame k lokalite Na Vŕšku. Predtým: Mierové námestie, dnes Mariánske námestie prezývané aj „Na Andrášku“. Táto oblasť si prešla dlhou cestou. Nitrania si určite pamätajú rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá zahŕňala úpravu dlažby, vystavanie fontánky, pridanie lavičiek, odpadkových košov či vylepšenie fasády kaplnky a protiľahlej budovy. Na mieste prebehol aj archeologický výskum, ktorý zistil, že sa práve v tejto oblasti nachádzal zachovaný niekdajší stredoveký dom. Výskumníci našli aj keramiku, medené mince, kupolovitú pec a dlažbu z kopaného kameňa.

Vnútro kostolíka
Zdroj: Kostolsv.MichalaFB

Ako z titulnej fotografie vyplýva, na tomto mieste sa zhromažďoval miestny ľud, aby si povymieňal a predal svoje výrobky. Neskôr sa na mieste začali zhromažďovať aj spomínané nevesty, samozrejme, nie v tú istú hodinu a ten istý deň. Lokalite dominuje Kostolík sv. Michala, ktorý slúžil aj ako sobášne miesto pre obyvateľov mesta. Na svadbu spomína aj krajan Jozef:

„Moji rodičia sa v tomto kostolíku zosobášili počas 2. svetovej vojny. Po vojne sa priestor nepoužíval, chodili sme sa cez okná zo zvedavosti pozerať, čo je vnútri kostolíka.“

Zdroj: KostolsvMichalaFB

Kaplnka sv. Michala je baroková kaplnka, ktorá stojí na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného komplexu a cintorína. „V roku 1739 ju dal postaviť nitriansky richtár Lukáč Brezovič na pamiatku ukončenia moru. V kaplnke sa nachádza stropná maľba s motívom Krstu Krista, ktorej autorom je E. Messányi. Zaujímavosťou je aj socha svätého Michala Archanjela od sochára J. Bártfaya z 30. rokov 20. storočia. Pod podlahou sa nachádza krypta s tridsiatimi hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771,“ informuje mesto Nitra.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password