Nitra v čase: Vila Kollmannovcov

Príbeh rodinného domu sa začal odohrávať ešte pred 2. svetovou vojnou.

V predchádzajúcom článku sme sa preniesli do časti Párovce, kde sa nachádzala najstaršia židovská osada na Slovensku, článok môžete nájsť tu. Dnes sa prenesieme na územie Kmeťkovej ulice. Práve tu v roku 1934 započal výstavbu svojho návrhu architekt Oskar Singer.

Pôvodne sa narodil v Dolných Vesteniciach, obci pri Prievidzi, no osud ho nakoniec zlákal do Nitry. Predtým však zožal nejeden úspech. Bol úspešným absolventom architektúry v Budapešti a v Brne, stal sa členom bratislavského Umeleckého spolku Kunstverein, publikoval v časopise Forum, a mnoho ďalšieho. Jeho, pre Nitru významná stavba rodinného domu, sa niesla v duchu funkcionalizmu – smeru, ktorý všetko podriaďuje funkcii.

„Vila, ktorú postavil na dnešnej Kmeťkovej ulici, sa objavila v roku 1938 v časopise Forum v článku, ktorý sa zaoberal stavaním na ,vidieku‘ (Über das Bauen in Provinz),“ uvádza register-architektury.sk.

Zdroj: KPSNFB

Dom je charakteristický výraznou medzerou na prízemí. Nad ňou sa nachádzala obývačka prepojená s jedálňou a terasa. V zadnej časti – krídle, bola kuchyňa a pomocné priestory. Čo už si pod týmto pojmom máme predstaviť, je zrejme na fantázii každého z nás. Výrazným prvkom poschodia bola pergola. Práve tá zakryla hornú terasu objektu. V dome môžeme ďalej nájsť tri spálne s predsieňou, dvojramenné schodisko a voľné prízemie zastavané v roku 1937.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password