Nitra v čase: Kino Palace

Zabudnutá dvojpodlažná budova z roku 1924 sídli v známej uličke vedúcej na Pešiu zónu.

Písal sa rok 1926 a k existujúcim kinám v meste Nitra sa pridalo aj kino Palace, ktoré nieslo mená ako kino Moskva či kino Republika. „Autorom projektu bol Ing. Ignác Weil, otec izraelského výtvarníka a nitrianskeho rodáka Shragu Weila,“ informuje mesto Nitra.

„Kino Republika, ako sa spočiatku nové kino nazývalo, bolo postavené z iniciatívy Prvej slovenskej filmovej spoločnosti Limbora v Bratislave,“ vysvetľuje portál nitrafest.sk.

Naľavo ulica Radlinského

V roku 1930 túto budovu odkúpil Július Stark. Jeho hlavným cieľom bolo otvoriť moderné kino, ktoré by ponúkalo filmy so zvukom. „Dovtedy sa v nitrianskych kinách premietali filmy s hudobným sprievodom. Na základe Weilových plánov dal Stark prerobiť premietačky a sprevádzkoval prvé zvukové kino na Slovensku. Prvým hraným zvukovým filmom bola americká snímka The singing fool (Spievajúci blázon) a premietala sa v marci 1930,“ píše mesto Nitra.

V tom istom roku sa podľa dostupných zdrojov otvorilo aj prvé záhradné kino so sesterskou tančiarňou a reštauráciou. V rokoch 1931 a 1957 sa podoba budovy rázne zmenila, dôvodom bola prestavba, ktorú môžeme vidieť, bohužiaľ bez zmeny, dodnes. V kine sa naposledy premietalo v roku 2006, odvtedy budova chátra. Mesto však už dlhšie debatuje o jej revitalizovaní, viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička, tu.

Vnútorné priestory

Bývalé kino sídli na dnešnej Radlinského ulici, ktorá sa pôvodne volala Fürdő utcza, no od roku 1921 prevzala názov Kúpeľná ulica, v rokoch 1945-1971 jej zas prischol názov Coboriho ulica. Svoje dnešné meno dostala po Andrejovi Ľudovítovi Radlinskom – slovenskom národovcovi, jazykovedcovi, redaktorovi, vydavateľovi a zakladateľovi Spolku svätého Vojtecha.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password