Nitra v čase: Horný Palánok

Lokalita, ktorá aj v dnešnej modernej dobe dýcha minulosťou.

V predchádzajúcom príspevku sme zavítali na Štúrovu ulicu. Dnes sme sa ocitli na jednom z najstarších území nášho mesta – Hornom Palánku. Práve spomínaná časť mesta slúžila počas tureckých vojen ako opevnenie, konkrétne južná časť. Z Horného mesta sa v tých časoch stalo podhradie, chránené okolitými hradbami.

Medzi 16. a 17. storočím sa stredoveká zástavba územia zničila najmä pre obliehanie, požiare, alebo ju zbúrali samotní obyvatelia. Chceli zabrániť tomu, aby sa ich domy stali úkrytmi pre nepriateľov. Práve vďaka prepojeniu, ktoré siahalo až po Horný Palánok sa Nitriansky hrad pokladá za najväčší hrad na Slovensku. Dnes na jeho začiatku môžeme nájsť sídlo Župného domu – barokovú stavbu, ktorá vznikla podľa projektu V. Cziglera. Táto kultúrna pamiatka sa svojím východným okrajom opiera o obranný val – Horný Palánok, kde sa nachádza galerijná záhrada.

Zdroj: KPSNFB

Na územie Horného Plánku si spomína aj obyvateľ mesta Tibor. Prezrádza príbeh, ktorý sa viaže práve k uvedenému miestu. „V časti Horného Palánku kedysi strašil miestny obyvateľ Nitry okoloidúcich ľudí. Hovorili mu Fosforeskujúci muž. Bol to starý obyvateľ Nitry, ktorý počas večera ukrýval pod kabátom čierny trikot, na ňom mal fosforom namaľované kosti. Keď si tú farbu nasvietil, začala žiariť. Tak, a teraz si predstavte, že na vás z tmy vybehne chodiaca, svietiaca, vysoká kostra. Toto robieval ešte pred vojnou. Mnoho ľudí skutočne naplašil, preto sa tomu miesto často vyhýbali. Vraj tam straší. Neskôr sa presťahoval pri starý mlyn – čuduj sa svete začalo strašiť aj tam,“ dodáva s nadvihnutým kútikom úst Tibor.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password