Nitra v čase: Dom služieb

Výstavba na bývalom námestí 1. mája trvala rekordne málo.

Pár desaťročí dozadu sa na území dnešného Domu služieb na Štúrovej ulici nachádzala krčma „Hozáčka“ a pekáreň „Kotrus“. Na obe miesta s láskou spomínajú obyvatelia nášho mesta: „Do Kotrusa sme chodili s mamou cestou z mesta, z rineku na chlieb. Pekne plná taška zeleniny a chlieb v ruke a ohrýzal som kôrku. Perfektne tam voňalo,“ píše jeden z Nitranov.

Iní si spomínajú na autobusovú stanicu, ktorá sa tu nachádzala tiež. Prestávky si tu robili medzimestské spoje. „V roku 162 som maturoval a nastúpil som do OSP ako pomocný majster na stavbe v Zl. Moravciach. Vtedy som cestoval denne z tohoto autobusového nádražia. Jazdili vtedy ešte iba Š 706 RT, RTO a RTO-L, Ikarusy prišli neskôr, po 68 roku. U Kotrusa som si kupoval tie super rožky a pre chlieb sa zastavovali pocestní aj z Blavy! Nádražie likvidovali medzi r. 62 – 64, keď som bol na vojne,“ vysvetľuje jeden z pamätníkov.

Zaujímavá je aj realizácia námestia, to vzniklo v rekordne nízkom čase, pretože naše mesto sa prihlásilo do televíznej súťaže, ktorá prebiehala medzi mestami a niesla názov /akcia “Z“/. „V televízii bola nejaká súťaž medzi mestami. Súťažilo sa, ktoré mesto čo vystavalo,“ znie jeden z komentárov obyvateľov Nitry. „Dom služieb bol novopostavený, tak bol zakomponovaný do súťaže. Trávnaté drni sa vybrali z priestoru medzi PKO a kúpaliskom, takže trávnik bol položený z dňa na deň, aby sa stihla tá súťaž,“ spomína sa v diskusii.

Ďalšia Nitrianka zas opisuje podľa nej najkrajší obchod v tejto lokalite: „Najkrajšia stavba na námestí 1. mája bola krásna malá rotunda – predajňa TABAKU. Bola (asi) v miestach, kde je teraz socha akože vtáka. Bola to najkrajšia predajňa tabaku v Nitre.“

Aké sú vaše spomienky?

Zdroj foto: KPSNFB

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password