Nitra v čase: Bývalý hotel Tatra

Hotel Braun, Lakner, Hungária, Slávia, Tatra, Dituria atď. Aj takéto boli názvy historickej budovy na začiatku pešej zóny.

Bývalý hotel Tatra bol postavený v roku 1887. Starší Nitrania poznajú ešte jeho názov Hotel Slávia. „Tí, ktorí si pamätajú jeho najstarší názov Lakner, už pravdepodobne nežijú,“ píšu historické pramene mesta Nitry. Koncom 19. storočia stálo na území nášho mesta niekoľko vychytených zájazdových hostincov, z ktorých sa väčšina prerobila na modernejšie kaviarne a hotely. Niektoré fungujú dodnes, iné pohltil čas. Jedným zo zaniknutých hostincov je furmanský hostinec Koruna, ktorý sa nachádzal pred Župným domom. Podľa dostupných informácií si ho v roku 1882 prenajal podnikateľ s víziou – František Lakner. Ten neváhal a budovu zmodernizoval.

KPSNFB

„Krátko nato v jeho susedstve postavil hotel Hungária. Oba podniky prepojil telefónom, ktorý bol v Nitre v tom období absolútnou novinkou,“ vysvetľujú historické pramene nášho mesta.

KPSNFB

O približne tri roky neskôr kúpil tento ambiciózny podnikateľ od mesta mestský hostinec Zlatá hus aj so susedným pozemkom. Zanedbanú budovu dal zbúrať, aby tak vytvoril miesto na nový hotel s názvom Lakner. „Laknerova vdova ho o deväť rokov neskôr prestavala. Budovu vklinenú medzi Farskú a vtedajšiu Dlhú ulicu rozšírila o kaviareň s terasou. Ako zrekonštruovaný hotel Ditúria je dnes okrasou južného ukončenia nitrianskej pešej zóny,“ píše mesto Nitra.

KPSNFB

V dnešných dňoch stále funkčný hotel na začiatku pešej zóny patrí k najvýznamnejším historickým pamiatkam mesta pod Zoborom. Na prelome tisícročia prešla pamiatka rozsiahlou rekonštrukciou a po takmer 10 rokoch boli jej priestory opätovne otvorené.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password