Nitra v čase: Budova Parku kultúry a oddychu

Ikonická stavba mesta pod Zoborom dodnes víta svojich návštevníkov.

Objekt bol dokončený v roku 1960. Jeho oficiálny názov znie Park kultúry a oddychu, v skratke PKO. O rok neskôr bol sprístupnený jeho ďalší priestor Estrádna hala PKO.

Budova ponúka od svojho otvorenia priestory na spoločenské a kultúrne akcie. Vystupovalo tu mnoho spevákov a hudobníkov. Okrem nitrianskeho Desmodu napríklad aj Miro Žbirka, Zuzana Smatanová, Tomáš Klus a ďalší.

Zdroj: KPSNFB

PKO si prešla svojimi vzostupmi aj pádmi. V roku 1996 v jej útrobách vypukol obrovský požiar. Podľa denníka sme.sk v noci z piatka na sobotu prebiehala práve v tejto budove diskotéka, ktorej sa zúčastnilo 900 ľudí. Požiar zničil interiéry, bary, herne, technické zariadenia a vážne poškodil obvodné plášte stavby. Počasie tiež nepomáhalo, keďže išlo o zimné obdobie voda na hasenie v hadiciach zamŕzala, navyše situáciu skomplikovali aj autá zaparkované blízko objektu.

„Poslední návštevníci opustili priestory krátko pred zrútením stropu. Pri požiari nebol nikto usmrtený ani zranený,“ uvádza portál sme.sk.

Škody boli vyčíslené na 15 miliónov slovenských korún. Po rokoch sa budova dala znova do poriadku a v roku 2001 sa opätovne otvorila estrádna hala. V dnešných dňoch patrí PKO súkromnému vlastníkovi, no svoj pôvodný účel si zachoval. Aj dnes víta nielen svadobčanov, ale aj maturantov a milovníkov dobrej hudby či rôznych podujatí.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password