Nitra v čase: Budova bývalého národného a roľníckeho domu

Kedysi sa tu nachádzali koľajnice, ktoré prepravovali suroviny do vtedajšieho mlynu.

Dnes je však všetkému inak a pred štvorpodlažnou budovou situovanou na nároží Štefánikovej ulice a Ulice 7. pešieho pluku nájdeme vozovku a priechody pre chodcov. Samotný objekt bývalého Národného a roľníckeho domu bol pristavený v roku 1928 k budove Sokolovne.

Autorom projektu sa stal český architekt František Krásny, ktorý stál spolu s J. Mergancom a O. Klimešom za stavbou dnes už Starého divadla Karola Spišáka. To sa momentálne pre prebiehajúcu rekonštrukciu presunulo do Močenku.

F. Krásny – rodák z plzenského Koterova študoval architektúru vo Viedni u prof. Hasenauera a prof. Otta Wagnera. Krásny tvoril v štýle secesie – jeho ranné stavby patria k najstarším secesným domom v strednej Európe. Pre spolok Sokol navrhol množstvo budov.

Vstup do sídla domu Hlavné priečelie budovy je orientovaný do Ulice 7. pešieho pluku, odkiaľ bol vstup do spoločenských priestorov – v súčasnosti Starého divadla Karola Spišáka. V suteréne bolo pôvodne kino. Vstup do divadla je zvýraznený rizalitom korunovaným štvoricou plastík na atike. Jednotlivé podlažia majú hroizontálne pásy v úrovni okennej a nadokennej rímsy. Dom je pomerne masívny, čo v kombinácii s tradičnými výrazovými prostriedkami tvorí konzervatívnu a serióznu architektúru, “ informuje mesto Nitra.

Na okolie bývalého Národného domu si zaspomínali aj obyvatelia nášho mesta. „Nebolo to jednoduché prejsť na druhú stranu, aj keď vlaky trúbili. Ako dieťa som mala strach. Naproti bola Mliekáreň, tam sme chodili pre mlieko a rožky atď. To sú spomienky,“ píše jedna z obyvateliek Nitry. Na jej spomienky reaguje tiež jeden z občanov: „Mlieko tam čapovali z 25 litrovej kanvy odmerkami do vlastnej kanvičky,“ spomína.

Zdroj Foto: KPSN FB

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password