Navštívte rozkvitnutú záhradu, včelí úľ a hniezda vzácnych operencov

Pohľad do vnútra vám sprostredkuje kamera, kedykoľvek.

Práve sa nachádzame v období roka, keď záhrady a polia rozkvitajú rôznymi farbami. Kvety a kvitnúce byliny však môžu potrápiť alergikov. Možno aj práve pre nich je tu možnosť nazrieť do farbami hýriacej záhrady virtuálne.

Interaktívnu experimentálnu záhradu Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre mnohí určite poznáte. Ak ste tam ešte neboli, môžete si ju pozrieť vďaka internetu.

Live stream sprostredkuje kamera, ktorá je umiestnená priamo v záhrade.

„Na webovej stránke záhrady http://interaktivnazahrada.uniag.sk/live.mjp je tak možné sledovať dynamiku bylinných spoločenstiev kedykoľvek prostredníctvom mobilu či počítača,“ uvádza Renáta Chosraviová z kancelárie komunikácie a práce s verejnosťou. Kamera však dokáže vytvoriť aj foto snímky. Z nich sa potom zostaví prezentácia životného cyklu vysadených bylín.

zdroj: Interaktívna experimentálna záhrada FZKI SPU v Nitre

Záhrada ukáže svoju krásu od jari do jesene. Nazrieť môžete aj do včelích úľov.

Podľa Mareka Urbana z Centra komunikačných a informačných technológií, ktoré zabezpečilo technickú spolupráce na projekte, sa včelám v mestskom prostredí darí viac, ako na vidieku. V mestskom prostredí sa totiž vysádzajú rozmanité druhy zelene, a tak stále niečo kvitne. „Včely majú počas celej sezóny znášku či už peľovú alebo nektárovú, na vidieku sú odkázané len na monokultúry,“ dodal Marek Urban.

zdroj: beeuniag.sk

Ak by ste sa chceli pozrieť až za hranice Nitrianskeho kraja, hniezda sokolov, bocianov, aj veveričiek návštívite prostredníctvom projektu kukaj.sk. Ten prináša dokonca aj pohľad pod vodnú hladinu. „To, čo sa odohráva pred kamerou je ONLINE život v prírode. Je to realita , na základe ktorej môžeme spoločne pozorovať, čo sa na hniezdach odohráva v dobrých ale možno aj v horších časoch,“ uvádzajú iniciátori.

zdroj: kukaj.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password