Národnú filatelistickú výstavu v Nitre otvoria už čoskoro

Súčasťou bude aj vyhlásenie výsledkov Ankety o najkrajšiu poštovú známku, odovzdanie diplomov autorom a rytcom najkrajších slovenských známok, autogramiáda umelcov, ako aj odborné prednášky pre mladých filatelistov.

Výstavu sa v tomto roku bude konať v znamení viacerých výročí. Organizátori uvádzajú, že výstavná medaila a logo výstavy naznačuje spojitosť s jubileom Divadla Andreja Bagara. „Výstavou si organizátori zároveň pripomenú aj 40 rokov trvania klubu KF 52-51 Nitra. Ale v Nitre a na Slovensku si pripomíname aj  1160 rokov od skonu nitrianskeho kniežaťa Pribinu,“ uvádza Milan Šajgalík, predseda organizačného výboru. K dispozícii bude poštová priehradka, príležitostné poštové pečiatky a bohatý výber filatelistických materiálov.

Na štvordňovej výstave nájdete klasiku aj nevšedné exponáty.

Ukážku jednorámových exponátov otvoria v DAB 16. septembra. Na súťažnej špecializovanej filatelistickej výstave bude predstavená takmer stovka exponátov domácich aj zahraničných filatelistov. „Organizátori zo Zväzu slovenských filatelistov  pripravili aj atrakcie – raritné, nevídané exempláre, aké na Slovensku ešte vystavené neboli!“ dopĺňa ogranizátor.

Jednou z rarít je prvý poštový lístok na svete, ktorý bol údajne odoslaný z pošty v Bratislave.

V rámci expozície sa návštevníci zoznámia s dokumentami filatelie a poštovníctva súvisiace s našim územím. Budú sa tak môcť zoznámiť aj s dobou a okolnosťami ich vzniku. Organizátorom to umožnil Prestige Philately Club Prague (PPCP) zapožičaním svojich neobyčajných exponátov. „Exponáty tejto prestížnej sekcie sú úplne odlišné od všetkých ostatných, ktoré vystavovatelia prihlasujú a vystavujú v súťažnej kategórii. Kým v tých prvých celý exponát tvorí jedna, prípadne niekoľko známok či celistvostí a sú záležitosťou nemalej finančnej investície (pokiaľ ste ju nenašli doma na povale medzi starými listami), tie súťažné si vyžadujú taktiež investíciu, taktiež nemalú – ale je to investícia do času pri získavaní vytipovaných známok a investícia do štúdia a získavania vedomostí o téme, ktorú filatelista spracováva,“ dodáva NSK.

foto ilustračná: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Forgot Password