Národná pamiatka – Hradisko Zobor už aj v podobe virtuálneho 3D modelu

Pamiatkový úrad v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou (STU) pracuje na zverejňovaní virtuálnych modelov, ktoré dokumentujú minulosť slovenských lokalít.

foto: TV Nitrička

Viaceré hrady, hradiská a iné archeologické lokality nájdete už aj v podobe 3D virtuálnych modelov. Prvú sériu predstavil Pamiatkový úrad SR (PÚ) v júni tohto roka. Na platforme Sketchfab bolo zverejnené hradisko Zobor a hradiská v pohorí Tribeč (ŽibricaVeľký LysecVeľký Tribeč), ako aj hradisko Neštich a hrad Biely Kameň vo Svätom Jure, či hradisko Molpír v Smoleniciach.

Pri príležitosti nedávneho Medzinárodného dňa archeológie (17. október) k daným lokalitám pribudlo ďalších 9 miest.

Opäť sú medzi nimi hradiská pohoria Tribeč. Tentokrát ide o Šiance a Kostrín, ktoré sa nachádzajú v severnej časti pohoria. Z Nitrianskeho kraja tu nájdete ešte jednu pamiatku: „Zaujímavý pohľad na dispozíciu a urbanizmus protitureckej pevnosti v Nových Zámkoch  poskytuje model vytvorený ako kombinácia historickej mapy zo 17. storočia so súčasnou podobou mesta,“ uvádzajú realizátori projektu.

Pribudol tiež model hradu Pajštún v Malých Karpatoch, hradisko Skalka pri obci Kočovce v pohorí Považský Inovec, hrad Michalov vrch, známe hradisko a neskorší hrad Sitno v Štiavnických vrchoch, hradisko Starý Koňuš vo Vihorlatských vrchoch, oblasť Zvolenskej brány s dominantným Pustým hradom, ale aj niekoľkými ďalšími opevneniami a významnou historickou banskou cestou.

Väčšina spomínaných nálezísk prezentuje národné kultúrne pamiatky a dokumentuje využívanie krajiny našimi predkami.

zdroj: sketchfab.com

„Žltá farba indikuje vypuklé tvary ako sú napríklad pozostatky valov; modrozelená farba znázorňuje priehlbiny, teda priekopy, pozostatky starých ciest a podobne,“ vysvetľuje PÚ. Vidieť tak môžete niekdajšie opevnenia, brány, historické prístupové cesty, ruiny barokového kostolíka či turistickú rozhľadňu z 19. storočia. „3D modely archeologických nálezísk s okolitým terénom tak poskytujú obraz historickej krajiny, ktorá bola spoluvytváraná prírodnými živlami a ľudskými aktivitami v priebehu dlhých storočí,“ dodávajú realizátori.

foto ilustračná (pixabay.com)

Spracovanie 3D modelov vychádza z dát, ktoré PÚ SR poskytli Úrad geodézie, kartografie a katastra SR a Národné lesnícke centrum. Ide o dáta získané leteckým laserovým skenovaním. V pláne je zverejnenie ďalších lokalít, na ktorých PÚ SR spolupracuje s STU.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password