(FOTO) Na Zoborskom kláštore dokončili ďalšie lákadlo pre návštevníkov

Spolupráca s odborníkmi, remeselníkmi, či dobrovoľníkmi prináša výsledok. Náznaková rekonštrukcia príbytku kamaldulského mnícha bola dokončená.

O obnovu významnej nitrianskej pamiatky sa stará Zoborský skrášľovací spolok (ZSS) v spolupráci s miestnymi organizáciami. Spolu s archeológmi z Archeologického ústav SAV, Krajským pamiatkovým úradom a dobrovoľníkmi spolok pomaly posúva lokálnu atrakciu do inej podoby. Výsledkom spolupráce je udržiavanie areálu a získavanie grantov na rozvoj Zoborského kláštora.

Tento rok sa spolku podarilo dokončiť náznakovú rekonštrukciu príbytku kamaldulského mnícha.

„Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli finančne, materiálne, manuálne, odborne, alebo inou formou, často nezištnou pomocou pri realizácii. Náznaková rekonštrukcia príbytku kamaldulského mnícha bola ukončená,“ uvádza ZSS. Príbytok mnícha si viete pozrieť prostredníctvom technológie 3D-rozšírenej reality, kde vás sprievodca prenesie priestorom tak, ako vyzeral kedysi. „Napr. si môžete prezrieť študovňu, kde je otvorená kniha, ktorú číta, so zobrazením Panny Márie s Ježišom alebo jeho spálňu, s kachľami v rohu, ako aj modlitebňu,“ vysvetľuje radnica.

Areál kláštora je síce teraz zatvorený, ale navštíviť ho môžete aspoň virtuálne na webe zoborskyklastor.sk.

Rozšírená realita je dostupná cez tablet a v obchodoch Google Play a App Store cez aplikáciu 7pahorkov v časti Zobor. K dispozícii je audio sprievod k interiéru aj exteriéru príbytku mnícha. Prvky pribudli aj v hornej časti areálu tzv. Rákociho altánku. Ide o interaktívne prvky pre deti, ktoré si tu môžu zahrať pexeso, vyskladať omalovánku, hrať šach, mlyn, či odfotiť sa vo fotopointe.

zdroj: FB ZSS

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password