Modernizácia mesta Nitra

Nitra sa vďaka rôznym smart riešeniam postupne premení na moderné mesto 21. storočia.

V Nitre existuje niekoľko smart ekologických riešení medzi ktoré patrí napríklad bikesharing, inteligentné lavičky alebo aj polopodzemné kontajnery na odpad. V blízkej budúcnosti by podobných riešení mohlo pribudnúť. Marek Hattas sa na nedávnom diskusnom fóre o vízii a stratégii Nitry rozprával o smart riešeniach pre mesto s viacerými odborníkmi.

„Dôležitá je efektivita a potreba participácie obyvateľov. V krajských mestách, ako je aj Nitra, je potrebná mobilita a ekológia. Robili sme plán udržateľnej mobility. Ideálne by bolo mapovať situácie pravidelne a na tom stavať. V Nitre smart riešenia postupne zavádzame, aj keď to ide pomaly a vyžaduje to čas,“ vyjadril sa Marek Hattas, primátor mesta Nitra.

Mesto pod Zoborom je na Slovensku lídrom budovania polopodzemných kontajnerov na odpad so senzormi, ktoré sledujú ich naplnenosť. Smetiarske autá tak nemusia niekedy zbytočne jazdiť po meste, po smeti idú až keď je kontajner naplnený. Pomocou aplikácie si naplnenosť kontajnerov môžu sledovať aj samotní obyvatelia. Takýchto kontajnerov by postupne malo v meste pribúdať.  

„Polopodzemné kontajnery budujeme najmä na sídliskách. Uvažujeme aj o ďalších smart riešeniach v odpadovom hospodárstve, ktoré však nie sú jednoduché,“ pokračoval Marek Hattas.

Mestská radnica by postupne chcela do vlastnej správy prebrať aj osvetlenie v meste a zastabilizovať bikesharing, ktorý by sa mohol zmeniť na požičiavanie elektroskútrov. Podľa slov primátora sú v kopcovitom meste ako Nitra skútre užitočnejšie ako bicykle.

„Postupne sa chceme dopracovať k vlastnej elektrickej a dátovej sieti. Výzvou bude presadenie zmeny zákonov, najmä v oblasti obmedzených právomocí pri možnej zmene parkovacej politiky,“ dodal na záver Marek Hattas.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password