Ľadovým medveďom spod Zobora studená voda a mráz nevadí

Zoborské jazierko aj Hangócka v mestskom parku sa zapĺňajú otužilcami z Nitry a okolia.

zdroj: TV Nitrička

Zvýšenie imunity, odolnosť voči stresu a hľadanie možností, ako tráviť voľný čas v období, kedy nás ohrozuje koronavírus, ale napríklad aj chrípka. To sú dôvody, pre ktoré sa stále viac ľudí zaujíma o otužovanie. K dostatočnému spánku, rozumnému stravovaniu, pobyte na čerstvom vzduchu a celkovo k životnému štýlu je túto aktivitu vhodné pridať aj podľa Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vonkajšie teploty už klesli dosť nízko, aj nitrianske rybníky už preto stále viac zapĺňajú otužilici.

Martin začal s otužovaním pre zdravotné dôvody, ktoré mu postupne odzneli. Dnes je podľa jeho slov zdravý a aj bežné prechladnutie ho obchádza. „Obdivoval som týchto ľudí. Chodil som sa sem pozerať, priamo na Hangócku, na akciu, ktorá je každoročne v januári,“ vraví Martin Naňo zo skupiny Ľadových medveďov, ktorí sa charakterizujú ako priatelia otužovania a zimného plávania. Martin hovorí, že roky skúšal začať s ľadovými sprchami a postupne sa k nim pridať, ale jeho plány sa rozchádzali s realitou. Nakoniec ho k otužovaniu priviedli zdravotné problémy.

S otužovaním odporúča začínať postupne.

Na začiatok sa môžete napríklad menej obliecť, vyniesť smeti v zime v tričku, či prebehnúť sa bosými nohami po snehu (samozrejme, ak nejaký napadne). Postupne pridávajte sprchovanie studenou vodou a potom si už treba nájsť čas a miesto, kde vstúpite do mrazivej vody. V Nitre je okrem jazera Veľká Hangócka v Mestskom parku na Sihoti často využívané aj Zoborské jazierko.

zábery z jubilejného 10. ročníka zrazu otužilcov v Nitre/január 2020 (zdroj: TV Nitrička/NH)

O benefitoch aktivity hovorí aj lekár a prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth. Jeho vyjadrenie a reportáž o Ľadových medveďoch si pozrite na webe alebo v spravodajstve TV Nitrička.

Ak vás možnosť otužovania v Nitre zaujala, v reportáži sa dozviete aj ďalšie rady. Okrem záujmu budete ale možno potrebovať aj pevnú vôľu.

Televízia Nitrička

Forgot Password