Krásne gesto: Nitra rozžiari svoje dominanty na modro i purpurovo

Mesto tak vyjadrí podporu a spolupatričnosť tým najzraniteľnejším.

Už dnes bude Chrenovský most svietiť na modro. Dôvodom je podpora Svetového dňa pneumónie, ktorý si Nitra týmto gestom spolu s ďalšími 46 krajinami pripomenie.

Pneumónia – zápal pľúc, usmrtí ročne v celosvetovom meradle 1,6 milióna detí mladších ako 5 rokov.

Smutné štatistiky priam volajú po snahe zvyšovať informovanosť o nebezpečnej chorobe. Cieľom Svetového dňa pneumónie je teda podpora intervencie na prevenciu i liečbu zápalu pľúc a zdôraznenie osvedčených prístupov a riešení, ktoré si vyžadujú pozornosť.

Na Slovensku je očkovanie proti hemofilovým invazívnym nákazám súčasťou povinného očkovania detí v prvom roku života šesťvalentnou očkovacou látkou (hexavakcínou). Súčasne s hexavakcínou sa deti očkujú proti invazívnym pneumokokovým nákazám. Od polovice roku 2019 sú už obe vakcíny proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam plne hradené pre povinné očkovanie dojčiat.

Do osvetovej kampane je zapojených 206 objektov zo 47 krajín sveta. Chrenovský most bude rozžiarený na modro 12. novembra od 21. hodiny do 22. hodiny.

Logo WPD

Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa dominanty Nitry odejú do purpurového šatu.

Nasvietením najväčších mestských stavieb sa do výzvy #NaseSrdciaSuPurpurove zapojí jedenásť slovenských miest. V Nitre bude 17. novembra farbou predčasniatok rozžiarený Chrenovský most i Divadlo Andreja Bagara. Mesto tak vyjadrí podporu a spolupatričnosť tým, ktorých sa predčasný pôrod priamo alebo nepriamo týka.

Každé 11. dieťa na Slovensku príde na svet predčasne, ročne je to viac ako 5 000 detí. Za posledných 15 rokov vzrástol u nás počet predčasniatok o viac ako 30 percent.

Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu.

„Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné,“ opisuje predsedníčka a zakladateľka Občianskeho združenia Malíček Ľubica Kaiserová.

Združenie si napriek neľahkej situácii pri tejto príležitosti pripravilo viacero aktivít. Podujatie podporuje aj hlava Slovenskej republiky – prezidentka Zuzana Čaputová.

Zdroj: OZ Malíček

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password