Krajské osvetové stredisko odhalí tajomstvá hviezd a vesmíru

Návštevníci si budú môcť pozrieť hviezdu, ktorá má väčší piemer a svietivosť ako Slnko.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Pre všetkých zvedavcov, amatérskych aj profesionálnejších astronómov je pripravený program, počas ktorého sa dozviete možno aj to, čo ste o hviezdach netušili. Krajské osvetové stredisko po uvoľnení vládnych opatrení pripravuje 1. júna na Deň detí prednášku s názvom Po stopách Maximiliána Hella. Na program sa netreba hlásiť vopred, no vyžaduje sa dodržiavanie platných protiepidemiologických zásad.

Prednáška o významnom vedcovi sa bude konať o 20.00 hodine. Od 21.15 hod. do 23.15 hod. bude prebiehať pozorovanie oblohy.

Krajské osvetové stredisko v Nitre
Zdroj: Krajské osvetové stredisko v Nitre

„V prípade nepriaznivého počasia máme pre návštevníkov pripravené filmy s astronomickou tematikou a je možné viesť s lektorom Ing. Jurajom Pecháčom – členom Slovenského zväzu astronómov, aj debatu na rôzne astronomické témy,“ informuje Krajské osvetové stredisko.

V tomto období podľa KOS na večernej oblohe nemáme žiadnu planétu, ktorú by ste si mohli pozrieť ďalekohľadom vo hvezdárni, návštevníci budú preto sledovať Mesiac a všetky jeho zaujímavé krátery. Z hviezdnych objektov sa program zameria na 4. najjasnejšiu hviezdu Arktúr. Ide o obra, ktorý má výrazne oranžovú farbu.

Krajské osvetové stredisko v Nitre
Zdroj: Krajské osvetové stredisko v Nitre

„Má 26-krát väčší priemer a 114-krát väčšiu svietivosť ako naše Slnko. Bol prvou hviezdou vôbec, ktorá bola za dňa pozorovaná ďalekohľadom (stalo sa to v roku 1635),“ poznamenáva KOS.

Pozornosti neujdú ani ďalšie hviezdy, súhvezdie Veľký voz a stará známa Polárka. O program na 1. júna tak majú postarané malé aj veľké deti.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password