Komentovaná prehliadka Židovského cintorína

Pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa konala komentovaná prehliadka nitrianskeho hlavného židovského cintorína.

Nitriansky Židovský cintorín je s rozlohou 6 hektárov a 250 ročnou históriou považovaný za jeden z najväčších a najstarších židovských cintorínov na Slovensku. Zaujímavosti o tomto mieste sa návštevníci mohli dozvedieť počas komentovanej prehliadky Zachor. „Toto slovíčko používame, keď myslíme na našich predkov, na tých ktorí tú už nie sú. Týmto slovíčkom spomíname aj na obete holokaustu, ktoré na tomto cintoríne neodpočívajú,“ povedala Katarína Potoková členka židovskej náboženskej obce.

Obete holokaustu pripomína pamätník, ktorý sa nachádza v ortodoxnej časti cintorína.

Medzi približne 5000 náhrobkami nájdeme aj mená významných osôb. Ich život a pôsobenie priblížila členka židovskej náboženskej obce. Počas prehliadky ste sa mohli dozvedieť ako prebieha obdobie smútku krátko po pohrebe, prečo sa na hroby ukladajú kamienky namiesto kvetov a s čím súvisia symboly na náhrobných kameňoch.

Podľa zvykov by sa pohreb mal uskutočniť čo najskôr. „Po úmrtí a vykonaní obradov, ktoré s tým súvisia, by sa malo telo čo najskôr vrátiť do zeme,“ dodala Katarína Potoková.

Židovský cintorín je pre verejnosť otvorený vo štvrtok a v nedeľu od 8.00 do 15.00 hodiny. Viac sa o komentovanej prehliadke Židovského cintorína dozviete v spravodajstve našej televízie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password