Katedrála sv. Emeráma na Memo eurobankovke

Zberatelia bankoviek si môžu rozšíriť svoju zbierku o dva nové motívy. Jedným z nich je aj vyobrazenie Katedrály sv. Emeráma v Nitre.

Aj keď majú na sebe veľkú nulu, každý zberateľ bankoviek či mincí ich rád uvíta vo svojej zbierke. Špeciálne bankovky sú vyrobené z pravého bankového papiera a sú na nich zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky, zaujímavé turistické miesta či dôležité osobnosti európskeho priestoru. Zberatelia a turisti navštevujú jednotlivé miesta, ktoré sú zapojené do tohto konceptu s cieľom skompletizovať si svoju zbierku 0 eurobankoviek.

Práve predaj týchto bankoviek v obchodoch so suvenírmi, predstavuje pre kultúrne a historické pamiatky významný príjem. Takto získané finančné prostriedky môžu pamiatkari následne použiť na obnovu, údržbu a prevádzku historických či kultúrnych pamiatok. Zaujímavosťou je aj to, že sa jedná o jediný suvenír, ktorého hodnota časom narastá. Prvé série z roku 2015 a 2016 sa predávajú v cenách od 5 – 60,- €.

Turistické informačné centrum v Nitre predstavilo 2 nové motívy memo eurobankoviek – Nitriansky hrad – Katedrála sv. Emeráma – pápež Ján Pavol II. a Alexander Dubček (100. výročie narodenia).

Autorom motívu Katedrály sv. Emeráma – sv. Jána Pavla II. i Alexandra Dubčeka je akademický maliar Rudolf Cigánik a vyrobilo sa z každej série po 5000 kusov bankoviek.

Vyobrazení Nitry a jej pamiatok na nulových bankovkách je niekoľko, no motív Katedrály sv. Emeráma je spojený s motívom Jána Pavla II., ktorý v roku 1995 zavítal do Nitry a neplánovane navštívil aj Nitriansky hrad a Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma.


Memo eurobankovky si zberatelia a turisti môžu zakúpiť na Nitrianskom hrade alebo v Turisticko-informačnom centre v Nitre.

Televízia Nitrička

Forgot Password