Kaštieľ neďaleko Nitry ožíva

Približne 15 km od Nitry, v obci Horné Lefantovce sa nachádza kaštieľ zo 17. storočia. Niekoľkí nadšenci sa rozhodli vdýchnuť mu nový život.

Renesančná kúria v Horných Lefantovciach bola postavená začiatkom 17. storočia. V ostatných rokoch budova chátrala. Okolie bolo zarastené a z jednej časti zavalené komunálnym odpadom a skládkou zeminy. V podobne zlom stave bol aj interiér.

Skupina nadšencov sa rozhodla starému sídlu vrátiť zatiaľ aspoň časť niekdajšieho pôvabu.

Nábytok a doplnky v interiéri Národnej kultúrnej pamiatky sú v štýle konca 17. storočia a začiatku 18. storočia. „Väčšinou sú to všetko kópie, ale originály možno časom pribudnú,“ povedal Peter Hudák, koordinátor DEKD pre Nitriansky kraj. Ešte v prvej polovici 19. storočia kaštieľ vlastnil rod Bartakovičovcov. Po vymretí rodu, sa v časoch 2. svetovej vojny v budove nachádzal obchod a pohostinstvo.

Kaštieľ bol v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sprístupnený aj verejnosti.

Vnútorné priestory boli využité na výtvarnú výstavu malieb. „Som začínajúci autor, ešte študent. Tak len hľadám ten smer, ktorým sa chcem uberať a rozhodla som sa venovať národným témam, pretože som srdcom národniar a vlastenec,“ vyjadrila sa mladá maliarka Natália Fašková.

Sprístupnené boli aj pivničné priestory, v ktorých si zas návštevníci mohli pozrieť aj archeologické nálezy. Väčšina výskumov, ktoré súvisia s vystavenými nálezmi, prebiehali v minulom alebo tomto roku. Niektoré z nich sa ešte spracovávajú. To, že nálezy boli sprístupnené verejnosti už teraz, je podľa archeológa Ondreja Žáka výnimočné.

Úprava či oprava kaštieľa by mala pokračovať. V budúcnosti by v budove mohlo sídliť obecné múzeum, ktoré priblíži dejiny kaštieľa a obce Horné Lefantovce.

Viac v reportáži Saši Brixovej: Záchrana kaštieľa v Horných Lefantovciach.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password