Podcasty sú v dnešnej dobe čoraz populárnejšie, dokonca by sa dalo povedať, že sa s nimi roztrhlo vrece. Témy podcastov bývajú naozaj rozmanité. Niekto sa v nich venuje politike, ďalší napríklad športu, sexuálnej výchove, ale aj duševnému zdraviu či histórii.
Tá posledná sa stala nosnou témou štvordielnej série podcastov, ktoré počas leta publikovala Katedra histórie FF UKF Nitre v spolupráci s Mediálnym centrom FF UKF a Historywebom. V nich sa konkrétne rozberali témy, ktoré mali súvis s dejinami Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Moderovala ich doktorandka z vyššie uvedenej katedry, Viktória Rigová, a zhovárala sa so štyrmi hosťami.
V prvej časti sa zhovárala s Róbertom Arpášom, a to konkrétne na tému politického programu HSĽS počas medzivojnového obdobia. V ďalšej bola jej hostkou Alena Mikulášová a rozprávali sa o dôležitých zmenách v politickom živote v Česko-Slovensku po vyhlásení autonómie Slovenska na jeseň 1938. Hostkou tretieho dielu bola Eva Škrovanková a analyzovala sa v ňom pozícia a možnosť realizácie žien počas rokov 1939 až 1945. „Posledný diel série sa sústredil na hospodársku politiku HSĽS s kľúčovou otázkou, akým spôsobom sa strana vyrovnávala s dlhodobým problémom nezamestnanosti a ďalšími ekonomickými otázkami v období druhej svetovej vojny,“ uvedené je na stránke Univerzity Konštantína v Nitre. V tejto časti ste mohli počuť aj Petra Mička.
Podcasty sú jedným z výstupov projektu, ktorý má číslo APVV-19-0358 a jeho názov znie Dejiny Hlinkovej slovenskej ľudovej strany v domácich a európskych dimenziách (1905 – 1945). Vedie ho Anton Hruboň z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a podieľa sa na ňom aj vyššie uvedená nitrianska katedra.
Podcasty zožali úspech. Svedčí o tom veľké množstvo vypočutí na niekoľkých podcastových platformách.
Vypočuť si ich môžete tu.
foto: UKF v Nitre