Hvezdáreň vydala kalendár na ďalší rok

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vydala v týchto dňoch nový astronomický kalendár na rok 2021.

planetáriá

Farebný nástenný 14-stránkový kalendár prináša aktuálne astronomické informácie na nasledujúci rok. „Súčasťou týchto informácií sú údaje o východoch a západoch Slnka, fázach Mesiaca, jeho najmenšej a najväčšej vzdialenosti od Zeme, maximálnych jasnostiach planét, zatmeniach Slnka a Mesiaca, vstupoch Slnka do znamení zvieratníka, maximách meteorických rojov, extrémnych teplotách v jednotlivých mesiacoch roka nameraných v Hurbanove za posledných 149 rokov, ako aj údaje o zavedení letného času,“ informuje hvezdáreň.

astronomický kalendár Hurbanovo
Astronomický kalendár. (Zdroj: shu.sk)

Kalendár pripomína aj výročia našich a svetových astronómov, výročia svetovej kozmonautiky. Venuje sa aj 150. výročiu založenia hvezdárne v Hurbanove.

Väčšina obrázkov v kalendári sú najnovšie publikované snímky galaxií, ktoré nasnímal Hubblov vesmírny ďalekohľad. Tieto sú spojené s menami astronómov Williama a Johna Hershela, ktorí ich objavili pred vyše 200 rokmi. „Po tisícročia pozorované úkazy na oblohe umožňujú ich predpoveď v ďalekej budúcnosti a pomáhajú určiť dáta historických udalostí našej civilizácie v dávnej minulosti,“ skonštatoval Ladislav Druga, predseda Konkolyho spoločnosti, občianskeho združenia pracovníkov astronomického, meteorologického a geofyzikálneho observatória v Hurbanove.

zdroj foto: www.planetaria.sk

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password