Hlavnou témou novej sezóny DAB je krehká identita. Prinesie päť titulov a sprievodné podujatia

Repertoár obohatí slovenská klasika, absurdný humor aj historické témy spojené s osudmi Židov či panovaním Pribinu.

foto: NH

Divadlo Andreja Bagara (DAB) začína svoju 73. divadelnú sezóna. Ročník 2022/2023 bude sprevádzaný témou s názvom krehká identita. Hovoriť bude o minulosti aj súčasnosti, o tom, kým sme, kým sme boli a kým chceme byť.

DAB sa po rokoch vráti k B. S. Timrave a divákom ponúkne aj priamy prenos z Bratislavskej lýry.

Spoznajú osudy židovskej dievčiny, ktorá bola v prvom transporte zo Slovenska a budú svedkami vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu. Záver sezóny bude patriť komédii s mierne absurdným humorom,“ približuje divákom divadlo.

Prvým novým titulom repertoáru bude v októbri inscenácia Rozsobáše

V januári 2023 pribudne Inscenácia NEVESTA alebo Zdá sa, že aj hrmí…, ktorá priblíži osudy Židov v časoch Slovenského štátu aj silnú ženskú tému.

Autorská hra v réžii Martiny Havierovej na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta vyrozpráva osud mladej židovskej dievčiny Lízele. Inšpiráciou je aj osud autorovej manželky Edity Grosmanovej, ktorá bola v prvom transporte židovských dievčat zo Slovenska a priznala, že jej príbeh inšpiroval jej manžela k napísaniu poviedky Nevesta.

Fenomén doby s nadhľadom a humorom diváci uvidia 31. marca 2023.

„Takmer ,priamy prenos‘ zo známeho medzinárodného festivalu populárnej a tanečnej piesne Bratislavská lýra 1966 – 1989 ponúkne inscenácia ZLATÁ LÝRA v réžii Mariána Amslera. Prinesie príťažlivú atmosféru kultového podujatia, známe tváre aj populárne piesne,“ uvádza DAB.

Aprílová premiéra poskytne pohľad na panovníka, ktoré život a panovanie bolo sprevádzané vzostupmi a pádmi aj zápasom pohanstva a kresťanstva.

V poradí štvrtú inscenácia novej divadelnej sezóny bude režírovať Rastislav Ballek prostredníctvom divadelnej koláže materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu.

Posledná júnová premiéra ponúkne trochu absurdný humor v inscenácii Domov.

Motívom je kniha Márius Kopcsaya s autobiografickými prvkami a jemne absurdným humorom, ktorá v čase svojho vzniku zaujala literárnu kritiku. „Teraz podnietila dramaturga Daniela Majlinga a režiséra Matúša Bachynca, aby vtipný i trpký Muchov príbeh adaptovali pre divadelné javisko,“ informuje divadlo o príbehu hlavného hrdinu na pozadí, ktorého sa odohráva spoločenská transformácia 90. rokov.

Televízia Nitrička

Forgot Password