DAB začalo skúšať novú inscenáciu. Po rokoch sa vráti B. S. Timrave

Prvou inscenáciou novej sezóny Divadla Andreja Bagara bude adaptácia piatich poviedok. Divadlo sa po rokoch vráti k Božene Slančíkovej-Timrave.

foto: FB DAB

V novej inscenácii, ktorú divadelníci začali skúšať, sa objaví takmer celý súbor a aj niekoľko hostí.

„Na prvej skúške sme rozplietali vzťahy medzi postavami, počítali, koľko z nich sa volá Iľa a koľko máme Zúz a zaoberali sme sa aj otázkou, či sa Timrava vyslovuje tvrdo alebo mäkko. K jednotnému názoru sme nedospeli. Čo si myslíte vy?“ zverejnilo divadlo na sociálnej sieti.

Premiéra adaptácie zatiaľ nezdivadelnených poviedok je naplánovaná na 28. októbra vo Veľkej sále.

Režisér Matúš Bachynec sa k Timrave vráti po tretíkrát. DAB sa k nej vracia desať rokov od derniéri predstavenia Všetko za národ. „Genialita Timravy spočíva v tom, že ponúka všeobecne zrozumiteľné príbehy, ktoré však zároveň v sebe nesú takmer antickú osudovosť. Jej intuícia a schopnosť vystihnúť vnútorný život postáv je obdivuhodná. Jej nesentimentálny, kritický pohľad na našu mentalitu je výbornou živnou pôdou pre neprikrášlené rozprávanie o nás samých,“ uvádza divadlo o pripravovanej inscenácii s názvom Rozsobáše.

Diváci na pozadí individuálnych osudov a postáv, ktoré poznáme aj zo svojho okolia, uvidia aj dnes aktuálnu tému rozpadu medziľudských vzťahov. Pôjde o vzťahy rodinné, ktoré naznačujú, že model takzvanej tradičnej rodiny mal trhliny dávno predtým, než sa o tom začalo hovoriť, ale tiež susedské sváry, či vzťahy v spoločenstve.

Inscenácia cez obrazy, ktoré sú nám nepríjemne povedomé, rozkrýva podstatu slovenskej nátury, ako divadlo dodáva, aj s Timraviným briskným sarkastickým humorom.

Televízia Nitrička

Forgot Password