Ekologické tipy na Sviatok všetkých svätých

Ani cez dušičky netreba zabúdať na životné prostredie.

V našom predchádzajúcom článku, ste si u nás mohli prečítať o problémoch, ktoré so sebou dušičky prinášajú. Upozorňovali sme na preplnené parkoviská, nebezpečenstvo na cestách a na zlodejov, ktorí tieto smútočné sviatky zneužívajú. Dnes si povieme niečo odpade, ktorý cez dušičkové obdobie vzniká.

Cintoríny sú na prelome októbra a novembra nádherným javom. Na tisíce horiacich sviečok vo večerných hodinách po zotmení je naozaj krásny pohľad. Plastové kahance a umelé vence však končia po skončení dušičiek v kontajneroch alebo na skládkach odpadu. Z pohľadu celého Slovenska sú to tony odpadu, ktoré vzniknú zo dňa na deň.

Namiesto umelých vencov a kytíc je vhodné použiť kvety v kvetináčoch. Ideálne takisto je, ak sú vypestované doma a neboli dovezené cez polovicu sveta.

Čo sa týka vencov, lepšie sú tie, ktoré sú vyrobené z prírodných a ľahko rozložiteľných materiálov ako sú konáre, slama, či lístie. Pri sviečkach si zase vyberte tie, ktoré sú vyrobené z pravého včelieho vosku, vyjadril sa Martin Pavelka z odboru komunálnych činností a životného prostredia.

Obyčajné, parafínové sviečky totižto obsahujú ropný derivát, ktorý voči prírode nie je šetrný. Prírodu treba chrániť všetkými možnými spôsobmi a Sviatok všetkých svätých a dušičkové obdobie nie sú výnimkou.

„A to najhlavnejšie – menej je niekedy viac. Skúste brať cintorín ako miesto, na ktoré nemusíte nosiť a hromadiť veci. Tichá spomienka či modlitba majú väčšiu hodnotu ako tucty svietnikov, kytíc a  vencov, ktoré sa jedného dňa zmenia na zbytočný odpad,“ dodal na záver Martin Pavelka

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password