Dnes večer sa ukáže, kto bol dobrý a kto zlý. Ako sa svätý Mikuláš oslavuje vo svete?

Každá krajina má iný jazyk, kultúru či náboženstvo, a preto sa aj rôzne sviatky oslavujú odlišne. Spolu sa pozrieme na to, ako vyzerá Mikuláš v rôznych kútoch sveta. V princípe je to však v každej krajine rovnaké – dobré deti dostanú sladkú odmenu a tie zlé…

Biskup Mikuláš nie je vymyslená postava a naozaj žil v 3. a 4. storočí v Myre, na území dnešného Turecka. Preslávil sa najmä svojou štedrosťou, podporoval ľudí v núdzi. Dedičstvo po svojom otcovi rozdal chudobným a zastával sa nespravodlivo obvinených.

Bol horlivým stúpencom viery, preto si ho dodnes kresťanská cirkev veľmi cení, najmä pravoslávna, ktorá ho uctieva ako najdôležitejšieho svätca.

Najznámejšia legenda o svätom Mikulášovi hovorí, že chudobný šľachtic poslal svoje tri dcéry do verejného domu, aby si zarobili na veno. Mikuláš im však hodil cez okno vrecúško s peniazmi, ktoré im umožnili odísť a vydať sa. Existuje však aj prijateľnejšia verzia, podľa ktorej rodine hrozilo, že kvôli dlhom otec skončí vo väzení a dcéry budú predané na prostitúciu. Vďaka štedrým darom svätého Mikuláša sa to však nestalo. Mikuláš každej z dcér položil na okno vrecko s peniazmi a rodina bola zachránená.

Práve na tejto legende stojí mikulášske obdarovávanie detí, ktoré si svoje vyčistené čižmičky položili do okna.

Zdroj: pixabay.com

Sviatok Mikuláša pripadá na výročie jeho smrti. Nevie sa však presne, či zomrel práve šiesteho decembra. Oslava jeho sviatku je spojená s rozdávaním darčekov deťom, zvyčajne už v predvečer sviatku, teda 5. decembra. Tajomný sprievod vyvoláva miestami strach, ale i nadšené očakávanie. Čert deti trochu postraší, anjel sa milo prihovorí a Mikuláš rozdá darčeky v podobe drobných sladkostí. Nie je to však zadarmo – za krátku básničku a s prísľubom, že boli a budú celý rok poslušné.

Ako svojho „Mikuláša“ oslovujú ľudia v iných kútoch sveta?

V Taliansku chodí namiesto Mikuláša priateľská stará žena La Befana. Má magické schopnosti a poslušným deťom venuje hračky a zlým dá uhlie alebo popol. „Tak isto ako Santa Claus sa do domu dostane vďaka komínu, no namiesto koláčikov, ktoré obľubuje Santa, La Befana preferuje klobásy a víno. Je poriadkumilovná a metlou pozametá neporiadok, ktorý príchodom cez komín spôsobila. V Taliansku obdarúva deti 6. januára,“ píše sa na portáli Summer in Italy.

Zdroj: pinterest.com

Táto krajina je považovaná za sídlo Mikuláša, respektíve Santa Klausa. Vo Fínsku, podľa povesti, žije na úpätí hory Korvatunturi Joulupukki, čo je fínsky výraz pre Mikuláša. Zhromažďuje tu lístočky s prosbami všetkých detí a o balenie darčekov sa stará rýchla skupina škriatkov. Fínsky deduško bol však za mlada riadny výtržník. Joulupukki, čo v doslovnom preklade znamená vianočný cap, bol rohatá príšera, ktorá na sviatky zimnej rovnodennosti strašila deti svojim revom a tancom.

Za odmenu si od každého bral niečo pod zub, no nepohrdol ani alkoholom.

Zdroj: pinterest.com

Vo Francúzsku sa Mikuláš oslavuje taktiež 5. decembra a deti ukladajú svoje topánky na krb, aby ich Mikuláš videl i po tme. Okrem pohára s vínom sa nesmie zabudnúť ani na misku obilia pre somárika. „Šiesteho decembra mikulášska slávnosť vrcholí veľkolepými prekvapeniami v podobe sladkostí, hudby, zábavy a pestrých ohňostrojov,“ píše sa na portáli Krázom.

V niektorých častiach Francúzska nahradil čerta mäsiar, ktorý vraždil deti.

Svoje hriechy však oľutoval pred svätým Mikulášom a stal sa jeho pomocníkom. Takže zatiaľ čo v našich končinách trestá neposlušné deti čert, vo Francúzsku je to tento Le Père Fouettard, známy ako Čierny Peter.

Zdroj: pixabay.com

Už ste počuli o Krampusoch? Sú to čerti, ktorí sprevádzajú Mikuláša a trestajú zlé deti. V Rakúsku a Nemecku v období okolo Mikuláša organizujú v mestách a na dedinách pochody Krampusov. Tí si užívajú strašenie a bitie nielen detí, ale hocikoho, koho stretnú.

Diablov v tomto kúte zeme vraj zrodili Alpy. Vznikli z fantázie obyvateľov, ktorí žili v ťažko dostupných horských údoliach ešte pred príchodom kresťanstva.

Zdroj: pinterest.com

Televízia Nitrička

Forgot Password